Podle lékárníků se měl ministr zdravotnictví dopustit nepravdivých výroků, když obhajoval snížení obchodní přirážky na léky
„Marže 29 % je i takto velmi vysoká, patří mezi jedny z nejvyšších marží lékáren v členských zemích EU. Tudíž je dostatečně zajišťující pro to, aby každá lékárna v České republice, mohla i nadále dobře prosperovat tak, jako dobře prosperují všechny lékárny dnes,“ uvedl ministr Rath.
Tato slova ale lékárníci popírají. Upozorňují, že 29 % není výše marže lékáren, ale obchodní přirážky, která se rozděluje mezi lékárny a distributory. Marže lékáren, která činí asi 19 %, podle jejich údajů není v evropském prostředí nijak vysoká.
V roce 2002 se pohybovala průměrná přirážka lékáren ve dvanácti zemích EU („patnáctka“ bez Holandska, Irska a Velké Británie, kde mají těžko srovnatelný způsob odměňování lékáren) mezi 20 a téměř 32 procenty. Lékárníci tvrdí, že malé lékárny a výdejny ve vesnicích mají už teď potíže.
„Mimochodem, lékáren u nás přibývá nebývalým tempem a dokonce jich máme dvakrát tolik než třeba v Rakousku,“ přisadil na tiskové konferenci po jednání vlády Rath.
V Rakousku je přitom podle údajů tamní lékárnické komory 2232 lékáren (1172 veřejných lékáren, 19 filiálkových, 49 nemocničních, 992 domácích výdejen lékařů; údaj k 31. 12. 2004) a v České republice podle ÚZIS 2304 lékáren a výdejen (také k 31. 12. 2004).
V Rakousku je obyvatel asi o dva miliony méně než v Česku. Není tedy pravda, že by bylo u nás dvakrát více lékáren než v Rakousku, jak tvrdí ministr.
S Rathovými kroky v poslední době vyjádřili nesouhlas mimo jiné také praktičtí lékaři, zdravotnické odbory a zaměstnavatelé, zaměstnanecké pojišťovny i Svaz pacientů.
Více informací najdete ve Mladá fronta Zdravotnictví a medicínaZdraví.Euro.cz č. 51–52/2005.
DÁLE ČTĚTE:
Vláda nařídila lékárnám snížit zisk z léků hrazených pojišťovnami
Za mnohé léky si lidé asi připlatí
Lékaři a lékárníci, držte se svého kopyta!
Adéla Daňhová, www.Zdravi.Euro.cz