„Do prvního dubna moc času nezbývá a zatím disponujeme jen útržkovitými informacemi,“ říká členka představenstva Grémia majitelů lékáren Romana Bobková z Lékárny U Soudu v Teplicích. Podle ní mají lékárníci k dispozici pouze seznam léčiv, jichž se bude týkat snížení úhrady a jeho procentuální vyčíslení.
„Jsme tímto stavem znepokojeni, protože nedokážeme ani optimálně přizpůsobovat složení zásob, natož odpovídat na četné dotazy pacientů,“ stěžuje si Bobková.
V praxi to vypadá tak, že sníží-li se úhrada nějakého léku o větší část své ceny, lékař hledá pro pacienty jiný vhodný lék, aby nemuseli tolik doplácet. „Původní lék nám pak zůstává na skladě,“ upřesňuje lékárnice.
Jak dodává její kolega Roman Čech, i pro pacienty by bylo velice užitečné, kdyby ministerstvo vydalo úhradovou vyhlášku s co největším předstihem, třeba i dva měsíce před její účinností. „Potom by lékárníci stihli vyprodat léky se starými cenami a na přelomu, kdy končí stará a začíná platit nová vyhláška, by lidé nemuseli poznat žádný rozdíl.“
Přitom zvláště pro seniory jsou výdaje za léky citelnou položkou v rozpočtu, pohybující se měsíčně v řádu několika stovek korun.
„Nikdy jsem to přesně nepočítala, ale odhadem bych řekla, že měsíčně utratím za léky v průměru tři sta padesát korun,“ přiznává Marie Hamouzová z Teplic. Vzpomíná, jak nedávno dostala přidáno k důchodu tři sta korun. „Dva dny nato jsem šla do lékárny a nechala jsem tam třistapadesát.“
Regionální deníky