Lékařská komora chce od vlády plán na záchranu zdravotnictví

8. 3. 2016 8:30
přidejte názor
Autor: Redakce
Česká lékařská komora (ČLK) vyzvala vládu, aby připravila plán na záchranu českého zdravotnictví. Měl by obsahovat pravidelnou valorizaci platby za státní pojištěnce, zavedení zdravotní daně na tabák a alkohol, zvyšování platů lékařů a ostatních zdravotníků minimálně o deset procent každý rok a sjednocení platových tabulek ve státních i soukromých nemocnicích.


Novinářům to řekl prezident ČLK Milan Kubek. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) iniciativu ČLK uvítal, je připraven o návrzích ČLK jednat. Stejně se vyjádřil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD).

„ČLK upozorňuje, že v první polovině funkčního období vaší vlády hlavní úkoly vyplývající pro zdravotnictví z jejího programového prohlášení splněny nebyly,“ uvedl Kubek. Na Sobotku se podle něho stavovská organizace obrátila otevřeným dopisem 2. března z pověření představenstva ČLK a předsedů okresních sdružení ČLK.

S přípravou záchranného plánu by podle Kubka měla vláda začít okamžitě, aby ve zbývajících dvou letech do voleb ho stihla splnit.

Prvním bodem záchranného plánu podle návrhu ČLK je získat víc peněz pro zdravotnictví. Vedle pravidelné valorizace je to i spravedlnost v platbách pojištění tak, aby každý občan platil pojistné odpovídající jeho příjmům. Zdravotní daň za tabák a alkohol by měla vést k tomu, že na zdravotnictví budou přispívat víc ti, kdo si své zdraví dobrovolně ničí.

V záchranném plánu by mělo podle ČLK být také zakotveno právo pacienta na svobodnou volbu lékaře a nemocnice, neomezovanou zdravotními pojišťovnami. Seznam zdravotních výkonů, podle něhož se oceňuje práce lékařů, by se měl změnit v reálný ceník s valorizací ceny práce. Zvyšování platů o deset procent ročně by mělo být pro pracovníky všech nemocnic a léčeben, které mají smlouvy se zdravotními pojišťovnami.

ČLK požaduje rovněž zjednodušení specializačního vzdělávání lékařů a chce zakotvit do novely zákona o zdravotních službách pravomoci pro komoru kontrolovat personální zajištění lékařských zdravotních služeb a ukládat nápravná opatření. Nyní kontrolu provádějí sami zřizovatelé, což nezaručuje podle Kubka občanům kvalitní a dostupnou péči.

Základním úkolem zdravotnictví podle Kubka je zajišťování dostupnosti kvalitní a bezpečné péče pro každého, kdo ji potřebuje. „Navzdory obětavé práci tisíců lékařů a zdravotních sester již české zdravotnictví není schopno tento úkol plnit a česká medicína začíná ztrácet svoji dosud oceňovanou kvalitu a pověst,“ řekl Kubek.

Podle ankety ČLK chybí v krajských nemocnicích 826 lékařů, další chybějí v Praze. Pokud by měli lékaři dodržovat přesně zákoník práce, chybělo by jich ještě víc. Nedostatek pracovníků souvisí podle ČLK právě s nedostatkem peněz v resortu. Na lékařských fakultách ročně promuje tisícovka lékařů, ale 200 jich odchází do zahraničí, aniž vůbec začali v ČR pracovat.

„Řada regionálních nemocnic je personálně zdevastovaná a zcela závislá na nejisté práci cizinců. Zavírají se klíčová oddělení, například okresní interny a pediatrie. V mnoha městech a obcích občané marně shánějí lékaře,“ upozornila komora premiéra.

„Nedostatek peněz, nedostatek lékařů i ostatních zdravotníků jsou spolu s porušováním platných zákonů a dalších právních norem příčinou krize českého zdravotnictví, která se projevuje poklesem dostupnosti, kvality a bezpečnosti zdravotních služeb pro naše občany,“ shrnul Kubek.

Index kvality zdravotní péče v evropských zemích za rok 2015 vyzdvihuje Českou republiku spolu s Estonskem jako země, které při nízkých celkových výdajích na zdravotnictví nabízejí dobrou péči. Podle Kubka ale je kvalita péče a vysoká efektivita českého zdravotnictví dosahována na úkor spravedlivého odměňování zdravotníků.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?