„Připojujeme se k výstražné stávce, neboť zásadně nesouhlasíme se zavedením pracovních sobot pro zdravotníky a rušením platových tabulek. Návrhy konzervují stávající neúnosný stav objemu přesčasové práce,“ prohlásil Engel. Stávka se podle něj dotkne pacientů, protože zdravotníci budou poskytovat jen akutní péči.
Odbory se nemohou shodnout s Julínkem na tom, jak řešit velké množství přesčasů nemocničních lékařů. Julínek chce prodloužit pracovní dobu o osm hodin, dalších až osm hodin by si zaměstnanci mohli dojednat jako přesčas. Odboráři odmítají prodlužování pracovní doby, všechny hodiny navíc chtějí přesčasové, tedy i lépe zaplacené.
Engel dnes rovněž uvedl, že krize v Karlovarské nemocnici, kde zdravotníci stávkovali proti postupu vedení nemocnice i kraje, není výjimkou ani selháním jednotlivců. „Jde o první zřejmou manifestaci systému, který byl nastaven po převodu nemocnic na kraje a následném převedení na obchodní subjekty,“ vysvětlil.
Julínkova reforma povede podle Engela k vypjatým situacím i v dalších zařízeních. Jako příklad uvedl Úrazovou nemocnici v Brně, která se má k 1. březnu spojit s Fakultní nemocnicí Brno. Podle Engela je cílem vytunelovat majetek nemocnice. V případě, že ministr skutečně obě zařízení sloučí, podají odboráři trestní oznámení.
Odboráři tvrdí, že reforma povede jen k dalším převodům majetků zdravotnických zařízení do soukromých rukou, nikoli ke zlepšení péče o nemocné a lepšímu postavení zdravotníků. „LOK bude stupňovat tlak na odpovědné činitele, aby tyto plány znesnadnili a s pomocí občanů zcela znemožnili,“ řekl Engel.
ČTK