Lékařů, kteří by mohli na úřadech práce posuzovat zdravotní způsobilost lidí, je nedostatek. Pro práci je potřebná atestace na posudkové lékařství, řada odborníků navíc o administrativní práci nemá zájem, míní některé jihomoravské úřady práce.
Například ve Znojmě hledali posudkového lékaře několik měsíců. Brněnský pracovní úřad by zase ke dvěma stávajícím potřeboval posilu, řekla ČTK mluvčí úřadu Ivana Ondráková.
Úřady práce převzaly takzvanou lékařskou posudkovou službu od loňského července. Do té doby měly posudky o zdravotním znevýhodnění nebo bezmocnosti na starost místní správy sociálního zabezpečení.
Lékařská posudková služba od nich navíc s novým zákonem o sociálních službách převzala i další agendu.
Pracovníků na její řešení je nedostatek také na Vyškovsku, a to přesto, že je posudková služba na rozdíl od jiných lékařských pozic ve státní správě dobře zaplacena, tvrdí ředitel tamního pracovního úřadu Jan Marek.
Posudkům se tam věnuje jeden lékař a jeden referent. „Agenda se hromadí a narůstá, s vypětím sil ji ale zvládáme, ale další lékař a referent by se jistě uplatnil,“ uvedl Marek.
Podle ředitele znojemského úřadu práce Emila Čopfa je ale práce posudkového lékaře pro většinu odborníků málo perspektivní a nezáživná.
„Je to represivní medicína. Doktor většinou slyší jen negativní ohlasy, když zdravotní nezpůsobilost nebo nějakou dávku nepřizná,“ dodal. Na Znojemsku chyběl koncem roku posudkový lékař úplně. Nového se podařilo najít až od ledna, musí ale dojíždět z Brna.
V krajském městě by přitom stejnou práci jistě našel. Stovky žádostí tam zatím vyřizují dva lékaři a to nestačí, zvlášť, když mají od ledna řadu dalších povinností, podotkla Ondráková. Zároveň upozornila na to, že si zatím lidé na změny nezvykli. Podporu dál vyřizuje správa sociálního zabezpečení.
Příspěvky na bydlení a dopravu pro postižené mají na starost městské úřady. Ty určují i takzvaný stupeň závislosti postižených a rozhodují o tom, zda si postižení mohou přivydělávat prací.
ČTK