Novinkou ve zdravotnictví jsou mnozí lidé nadšeni. „Určitě to vítám. Pro ty, co jsou ve středním věku nebo mladí, je to super. Alespoň jdeme s dobou, máme už jednadvacáté století, takže používat v tomto směru mobil či internet není špatný nápad. I když je pravda, že návštěva lékaře před předepsáním receptu je také nezbytná,“ zhodnotil například Robert Čuri z Kroměříže.
Zcela opačný názor zastává zase Jana Malenovská z Kroměříže. „Každopádně toho nevyužiji. Musím mít kontakt s lidmi. Mám totiž ráda návštěvy u své doktorky. Je úžasná a léčí i tím, že si s pacienty povídá, takže pomáhá také duševně. Ani cesta do lékáren mi nevadí,“ svěřila se žena.
Skepticky se na změnu dívá třeba i břestská praktická lékařka Ilona Slavíková. Kromě starosti navíc to pro ni prý bude také nelehká komunikace s lidmi, kteří recept budou chtít novým způsobem předepsat.
„Neodpovídám na SMS mnohdy ani rodině, tak nevím, jak tak budu komunikovat s pacienty. A navíc, když mám někomu předepsat recept na tlak, potřebuji ho také změřit. Nevím, jak to funguje v jiných zemích, ale mně se to vůbec nelíbí,“ konstatovala doktorka. Mezi lékaři se ale najdou i tací, kterým se představa komunikace s pacienty, jež berou stejné léky, pomocí SMS zamlouvá.
„Sice nám to zabere čas navíc, ale je to dobrý nápad. Už jsem o tom slyšela. Podstatné je, kdo bude textové zprávy hradit. Co se týče třeba důchodců, tak u nich nevím, zda zvládnou takovou komunikaci,“ poznamenala holešovská praktička Marie Zelová.
A obdobně uvažuje i hulínská lékařka Drahomíra Hejhalová. „Vím o tom. Špatné to možná nebude. Ale občas i tak musím vidět své pacienty. Stav se u nich může změnit,“ uzavřela Hejhalová.
Jarmila Kuncová, Regionální deník