Nemocnice díky novému vybavení radiologického oddělení ročně ušetří 1,5 milionu korun.
Desetimilionová investice se tak, pokud se týká čistě finančního pohledu na věc, vyplatí zhruba po sedmi letech. V případě, že bude muset nemocnice částku hradit celou ze svého. Taková varianta, bohužel, existuje.
Projekt Digitalizace zobrazovacích metod v Nemocnici Písek, a.s. byl v 5. výzvě Regionálního operačního programu schválen s dotací 8 017 132 korun z evropských fondů.
„V těchto dnech dochází k přehodnocování projektů a nové rozhodnutí o poskytnutí dotace budeme znát v srpnu tohoto roku. Pokud projekt nebude schválen pro zafinancování z evropských peněz, bude nemocnice vše platit z vlastních zdrojů, což ji její finanční situace dovoluje,“ konstatoval ředitel písecké nemocnice Jiří Holan. Celkové náklady činí 9 897 626 korun.
A jak nové zařízení radiologického oddělení vypadá?
Technologie digitalizovaného rentgenu se skládá ze dvou datových úložišť takzvaných PACS archivů - řádně zabezpečených a dvou menších archivů pro výměnu dat mezi zařízeními v ČR takzvaných ePACS.
„Pro hodnocení snímků slouží tři diagnostické stanice pro práci radiologů, čtrnáct klinických stanic na odděleních nemocnice, jedna pracovní stanice pro vzdálený přístup, jedna pracovní stanice pro export dat a klinické vizity na sekretariátu RTG oddělení, pět speciálních stanic na operačních sálech a tři takzvané čtečky kazet na převod analogového obrazu na digitální,“ upřesnil ředitel nemocnice.
Digitalizací prošlo i pracoviště preventivní a diagnostické mamografie, akreditované na ministerstvu zdravotnictví.
„Doplnil se tak již v této chvíli digitální provoz výpočetní tomografie a magnetické resonance nemocnice,“ dodal Holan.