Liberec -
„Další takový přístroj výrazně zvýší pacientům komfort v léčení,“
uvedl technický náměstek KNL Česta Havrda.
„Podstatně se zkrátí čekací doby, což se zejména dotkne pacientů z okolních měst, kteří na ozařování dojíždějí.“
Na nový lineární urychlovač získala liberecká nemocnice dotaci z ministerstva zdravotnictví, a to ve výši 15 miliónů korun. Celková cena přístroje se však pohybuje kolem 55 miliónů korun.
„Na financování by se pravděpodobně podílel i kraj,“
řekl technický náměstek. Jak potvrdil, nákup lineárního urychlovače je v současné době předmětem soutěže.
„Předběžně počítáme s tím, že v květnu dojde k podpisu smlouvy. Dodací lhůta bývá tři měsíce a další tři měsíce by trval zkušební provoz. V takovém případě je zcela reálné, že bychom přístroj pro pacienty spustili koncem letošního roku,“
poznamenal Česta Havrda.
Oproti zastaralým přístrojům je lineární urychlovač výkonnější a šetrnější, což má výhody především pro pacienty a pro léčbu nádorových onemocnění.
„Princip léčby spočívá v co nejvyšších dávkách ionizujícího záření, které dokáží rakovinové buňky zničit a zároveň nepoškodit buňky okolní,“
vysvětlila primářka oddělení radiační onkologie Magda Macháňová s tím, že další výhodou je i podstatně kratší doba samotného ozařování.
Pomocí lineárního urychlovače lze nádor ozářit dostatečně vysokou dávkou v krátkém čase, kdy současně chrání okolní zdravé orgány.
Od roku 1983 prošlo v liberecké nemocnici radioterapií více jak tisíc onkologicky nemocných pacientů a v České republice se léčba ozařováním používá u třiceti procent nemocných.
Liberecký den, LENKA MARKOVIČOVÁ