Podle prezidentky ukrývají někteří lidé své nakažené příbuzné před lékaři a azyl jim prý poskytují i některé kostely. Kvůli nedostatku osvěty mají lidé s ebolou strach z léčby, utíkají z nemocnic a objevily se prý už dokonce i případy napadení zdravotníků. K nemocným se tak často nedostane lékařská pomoc včas a choroba se navíc dále šíří.
Podle BBC si současná epidemie eboly vyžádala v západoafrických státech Guineji, Sieře Leone a Libérii již rekordních 367 potvrzených úmrtí. Nakazilo se přitom prý už více než 630 lidí. Světová zdravotnická organizace (WHO) vyzvala k přijetí „tvrdých opatření“, aby se zabránilo dalšímu šíření nemoci. Hrozí prý i zasažení dalších států. Charitativní organizace Lékaři bez hranic uvedla, že nemoc se už vymkla kontrole.
Ebola je virové onemocnění způsobující vysokou horečku a krvácení. Není proti němu lék ani vakcína, takže úmrtnost je vysoká.
Nemoc vypukla na konci ledna nejprve na jihu Guineje, ale postupně se rozšířila i do sousedních států Sierry Leone a Libérie.
Současná epidemie je podle agentury AP neobvyklá co do místa, protože v minulosti se ebola vyskytovala spíše v centrální Africe. Poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 osob. Polovina z nich zemřela.