To dosud chybí, potřeba je to třeba u dětí po mozkové obrně, sdělil ČTK ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček k novele zákona o veřejném zdravotním pojištěním, kterou má ve středu na programu vláda.
Lázeňství dostávalo v předchozích letech ze zdravotního pojištění ročně téměř tři miliardy korun, výdaje postupně klesly až ke dvěma miliardám s tím, jak pobytů ubývalo. Změna mu má vrátit půl miliardy korun ročně, o niž přišlo omezující vyhláškou z roku 2012. Ústavní soud předpis zrušil, nechal ho platný jen do konce letošního roku.
Ministr potvrdil, že jedním z důvodů předložení novely je nutnost reagovat na nález Ústavního soudu. „Druhým důvodem je programové prohlášení, v rámci kterého se vláda zavázala zlepšit přístup pacientů k lázeňské léčebně rehabilitační péči,“ uvedl s tím, že zdravotní pojišťovny zohlední navýšení plateb pro lázně ve zdravotně pojistných plánech.
K chystaným změnám ministr upřesnil, že pobyt na 28 dní a více by měly pojišťovny hradit dospělým s vybranými nemocemi oběhového, dýchacího a pohybového ústrojí, duševními poruchami a kožními či gynekologickými nemocemi. Některá onemocnění, kde si dosud musejí pacienti hradit pobyt a stravu, budou přeřazena do komplexní péče a pojišťovny uhradí vše.
Při těžkých závažných nemocech by léčba na návrh lékaře lázní a po schválení revizním lékařem zdravotní pojišťovny trvala po dobu nutnou k vyléčení, nebylo by už časové omezení. Týká se to dospělých i dětí. Změnit se mají i některá kritéria pro poskytování péče, pacienti ohrožení nemocí z povolání se dostanou do lázní dříve, což by mělo přispět k tomu, že si déle udrží dobré zdraví.
Zpřesnit se mají některá ustanovení tak, aby nebylo pochyb o nárocích pacienta. Například frekvence pobytů pacientů s astmatem se upraví tak, aby doba léčení nezasahovala do pylové sezóny, kdy pro řadu z nich je pobyt v lázních nevhodný, shrnul ministr.