Lidé v Sierra Leone si prý odvážejí nemocné ebolou domů

29. 5. 2014 8:04
přidejte názor
Autor: Redakce
Na východ Sierry Leone má dorazit skupina mezinárodních odborníků, aby pomohla zabránit šíření smrtelného viru eboly. Zemřelo tam na ni pět lidí a nasazení odborníků ze Světové zdravotnické organizace (WHO) a organizace Lékaři bez hranic (MSF) si vyžádaly zprávy o neopatrném jednání tamních lidí.


Dle stanice BBC si příbuzní odvezli z nemocnic šest osob hospitalizovaných kvůli poodezření na vysoce nakažlivou ebolu. Jedna z nich mezitím zemřela a panují obavy, že se virus rozšíří mezi místní lidi.
První případy eboly byly ze západní Afriky hlášeny v březnu. Týkaly se hlavně Guiney a kromě Sierry Leone také Libérie. Dohromady už za toto období ebola usmrtila na 200 lidí.

Virus eboly patří k velmi nebezpečným, není proti němu vakcína a úmrtnost činí až 90 procent. Pacienti trpí průjmy a zvracením a pomoci jim může včasná hydratace organismu. Šíří se pouhým kontaktem s tělesnými tekutinami nemocných, přičemž nemusí jít jenom o krev nebo moč, ale stačí pot.

Odborníci WHO a MSF mají dorazit na místo již dnes. Právě kvůli velké nakažlivosti viru se budou důsledně chránit a mají být zcela zakryti ochranným oděvem. Podle BBC je ale čeká nelehká práce s místními obyvateli. Lidé, kteří si odvezli své příbuzné s možnou nákazou, byli podle ředitele oddělení prevence nemocí Sierry Leone velmi agresivní. Nechtěli prý, aby jejich blízcí zemřeli v osamění, ale zřejmě také nechápou nebezpečí, v němž se ocitli oni i zbytek jejich vesnic. „Jejich láska k příbuzným je může zabít všechny,“ sdělil reportér BBC.

Nejpostiženější je stále Guinea, kde potvrdili nákazu u 258 lidí; z nich přes 170 osob zemřelo. Současná epidemie je podle agentury AP neobvyklá co do místa, protože v minulosti se ebola vyskytovala spíše v centrální Africe. Poprvé se virus objevil v 70. letech v dnešním Kongu. Minulá vážná epidemie v roce 2000 postihla Ugandu, kde se nakazilo 425 osob a polovina zemřela.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?