Rada vychází z údajů více než 800 lidí. V rámci průzkumu obeslala čtyři sta podobných zařízení v Česku. „Zaměřili jsme se na domovy, kde je nejvíc osob se zdravotním postižením,“ dodal Krása.
Krása: Podáme ústavní stížnost
Situace je podle něj pro tuto skupinu lidí opravdu vážná. „Máme ohlasy od ředitelů ústavů, že se jejich klienti brání navštěvovat lékaře. To může vést ke zhoršení jejich zdravotního stavu a následně v případě hospitalizace k vyšším nákladům na léčení,“ uvedl Krása. Rada proto chystá stížnost k Ústavnímu soudu. Ráda by docílila i toho, že stejně učiní také poslanci nebo senátoři. „Požadujeme, aby byli lidé v ústavní péči plošně vyloučeni z placení poplatků ve zdravotnictví,“ řekl Právu Krása.
Podle něj není možné situaci těchto lidí řešit přiznáním statutu člověka v hmotné nouzi, který je pak od poplatků osvobozen. „Tito lidé mají zajištěné ubytování a stravu, nemohou být tedy oficiálně osobami v hmotné nouzi. Nemají ale nárok ani na sociální dávky,“ vysvětluje Krása.
Rada podle něj nebude bojovat proti poplatkům jako takovým, ale jen proti jejich plošnému užití. „Už v připomínkovém řízení k zákonu o stabilizaci veřejných financí jsme navrhovali tuto skupinu, stejně jako děti do šesti let od poplatků osvobodit,“ tvrdí.
Podle něj lidem v ústavech nepomůže ani pěti tisícový roční limit, který má regulovat spoluúčast na hrazení zdravotní péče. „Pro tyto lidi je doplatkový limit imaginární a nesmyslný. Na poplatky nemají aktuálně. Nepomůže jim zpětné vrácení částky, o kterou překročili pěti tisícovou hranici, do které se navíc řada poplatků nezapočítává,“ dodal Krása.
Hana Škodová, Právo