Logopedická péče v Gerontologickém centru Zlín

11. 9. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Hospitalizovaný pacient je individualita se specifiky osobnostními, medicínskými, ošetřovatelskými i komunikačními. Nevhodně zvolený způsob komunikace, nesprávné zhodnocení komunikační schopnosti pacienta může zhoršit psychický i somatický stav pacienta.


Hospitalizovaní pacienti staršího věku mohou mít výrazný kognitivní, smyslový nebo komunikační handicap. Nemohou sdělovat své potřeby, nereagují adekvátně na dotazy a výzvy, nejsou soběstační. Práce zdravotníků se tím výrazně ztěžuje. Rolí logopeda je snížit oboustrannou zátěž a stres při narušení komunikační schopnosti (NKS) pacienta.

Úkoly logopeda

K základním úkolům logopeda patří: logopedická diagnostika s využitím kvalitativních i kvantitativních metod, terapie NKS, průběžné hodnocení klinického obrazu a modifi kace terapeutického plánu, dále podpůrná psychoterapie sloužící k šetrnému „provedení“ pacienta akutním stadiem onemocnění (největší komunikační obtíže, stres z onemocnění, prostředí atd.), edukace příbuzných pacienta.

Logoped a ostatní zdravotníci

Logoped podporuje komunikaci zdravotníků s pacienty s NKS, informuje o typu a stupni NKS. Je výhodné, pokud zásady komunikace s pacientem s určitým typem NKS dodržuje logoped i ostatní pracovníci, ale také příbuzní. Cílem je, aby pacient neprožíval opakovaně neúspěch v komunikaci, nebyl frustrován a neztratil o komunikaci zájem.

Efektivní předávání informací

Informace o NKS pacienta uvádíme ve zdravotnické a logopedické dokumentaci. Po vyhodnocení zkušeností jsme se rozhodli doplnit standardní přenos informací o grafi cké informační symboly. Symboly vyjadřují symptomy NKS, které nejvýrazněji ovlivňují komunikaci. Symboly jsou umístěny u lůžka pacienta a jsou přímým vodítkem ke zvolení adekvátní komunikační strategie u konkrétního pacienta.

Grafické informační symboly pro symtomy NKS:

* porucha rozumění řeči * porucha vyjadřování (exprese) * kombinace obou příznaků - porucha rozumění řeči a porucha vyjadřování (exprese)* porucha polykání (dysfagie) jako součást symptomatologie dysartrie

Pro naše účely jsme nenalezli již existující symboly. Ve spolupráci s dalšími odbornými pracovníky jsme navrhli několik typů symbolů, které byly předloženy v dotazníku členům ošetřovatelských týmů k oponentuře. Respondenti vybrali následující symboly (viz tabulka). Součástí systému grafi ckých informačních symbolů je příručka s informacemi o typech NKS a jejich symptomech, o vhodné komunikaci s pacienty. Symboly v současné době již plně využíváme. Jejich efekt ověříme v nejbližší době.


O autorovi: Mgr. Bc. Renata Mlčochová, Oddělení klinické logopedie, Baťova krajská nemocnice Zlín (mlcochova@bnzlin.cz)

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?