Logopedů loni ubylo, nejčastěji kvůli odchodu na mateřskou

4. 8. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Třináct Čechů z tisíce se loni kvůli vadám řeči léčilo u logopeda. Zatímco počet pacientů se zvýšil, odborníků, do jejichž péče se lidé mohou svěřit, naopak ubylo. Je to ale způsobeno tím, že jsou tato pracoviště silně feminizována a řada logopedek je v současnosti na mateřské dovolené...


řekla ČTK Anna Salomonová z Asociace klinických logopedů.

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) loni v Česku pracovalo 382 klinických logopedů. Počet odborníků se snížil o pět procent, ale počet léčených pacientů o šest procent vzrostl na 128.000. Přibývá i provedených vyšetření. Celkem v roce 2005 kliničtí logopedové poskytli 865.000 konzultací.

Podle Salomonové počet odborníků pokrývá požadavky na logopedickou péči, s výjimkou některých oblastí, například regionu Vysočina a části západočeských okresů.

Logopedové se věnují hlavně dětem, 93 procent jejich klientů bylo ve věku do 18 let. Zbytek tvořili dospělí lidé, kteří byli léčeni převážně kvůli poruše řeči v důsledku jiného onemocnění, zejména mozkové příhody, úrazů a operací, jež mají za následek omezení schopnosti komunikovat.

Péče o děti se zahajuje kolem třetího roku věku. Pokud dítě špatně navazuje kontakty, stydí se nebo si obtížně zvyká, lze pracovat po dobu, než si zvykne, s matkou. Není dobré čekat, zda dítě z problémů s řečí vyroste, protože se promešká cenný čas. Daleko snadněji se odstraňují obtíže, které trvají krátkou dobu, než stará porucha. Proto je lepší, aby se rodiče obrátili na specialistu, už když si nejsou jisti tím, zda je vývoj dítěte v pořádku.

Ve zdravotnictví je běžná logopedická péče o děti i dospělé hrazena ze zdrojů zdravotních pojišťoven. Pouze vyšetření řeči pro přijetí ke studiu, pro výkon povolání, pro soudní a jiná jednání si klienti hradí sami.

Logopedie se studuje na pedagogických školách v magisterských programech. Část absolventů zůstává ve školství nebo působí v sociálních zařízeních. Část odchází do zdravotnictví, kde prodělají náročnou tříletou přípravu zakončenou atestací a ze zákona jsou povinni dále se celoživotně vzdělávat. Jejich počty i činnost pak sleduje ÚZIS.

Logopedie se zabývá rozvojem, výchovou a vzděláváním osob stižených vadami a poruchami sdělovacího procesu. Logoped diagnostikuje vady a poruchy výslovnosti, poruchy plynulosti řeči, vývojové vady, poruchy učení, poruchy sluchu, hlasu a následky mozkových příhod či úrazů v oblasti komunikace.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?