Na dotazy Zdraví.Euro.cz odpovídá MUDr. Michal Hanauer, MBA, Krajský koordinátor LOK-SČL Ústecký kraj
Řada nemocnic v zemi řeší problémy s novým zákoníkem práce pomocí dohod o pracovní činnosti. Které severočeské nemocnice se už dohodly? Je známo, že mnohde dohoda vázne kvůli výši ceny takové práce za hodinu …
Dle mých informací došlo k dohodě v Městské nemocnici Ústí nad Labem, Děčíně, nyní i v Teplicích. Aktuální informace z nemocnic Most a Chomutov nemám. Obecně přijatý systém je vykazování práce na dohodu o pracovní činnosti. Máte pravdu, že hlavním bodem bylo, za kolik peněz tuto dohodu budou lékaři vykonávat.
Někteří lékaři poukazují na to, že dohoda o pracovní činnosti problém neřeší, protože lékař nemůže oficiálně uzavřít smlouvu se stejným zaměstnavatelem na tu stejnou pozici, kterou vykonává na hlavní poměr. Jak toto řešíte?
Není pravda, že nemůže vykonávat práci lékaře zároveň na hlavní poměr i na dohodu o pracovní činnosti. Dohodu o pracovní činnosti lze aplikovat, ale náplň činnosti v průběhu služby musí být jiná než je v hlavním pracovním poměru zaměstnance. Jde tedy pouze o jiný popis práce, což vlastně odpovídá realitě. Lékař vykonává trochu jinou práci během normální pracovní doby a v při ÚPS.
O jakou výši odměn na hodinu by si podle vás měli lékaři říci? Prezident České lékařské komory Milan Kubek uvedl, že by si lékaři měli říci o 300 až 400 Kč. Souhlasíte?
Budeme mluvit o průměrné ceně za ÚPS. Určitě 300/400 Kč za hodinu je cena příjemná a doufám, že jednou reálná. V současné chvíli za dosažitelnou cenu považuji 160-250 Kč. Je nutné zohlednit kvalifikaci lékaře a mluvím o průměru (všední dny, víkendy, svátky). U neatestovaných lékařů je tato částka nižší. Nicméně je zřejmé, že finanční ohodnocení zdravotnických zaměstnanců je dlouhodobě podhodnocené a cena lékařské práce se bude zvyšovat.
Čtenáři Zdraví.Euro.cz v diskusích uvedli, že v některých severočeských nemocnicích navrhlo vedení odměnu za hodinu ÚPS méně než 50 Kč.
Je to možné, že taková nabídka někde přišla. Druhá věc je, jestli to někdo přijal. Pokud ano, chtěl bych znát jeho pohnutky. V naší nemocnici – v Teplicích - se to nestalo.
Vedení nemocnic většinou výši hodinové sazby za ÚPS tají. Můžete vy říci, jaké částky se podařilo dosáhnout u druhoatestovaných lékařů v nemocnici v Teplicích?
Když budu hovořit o průměrné ceně za ÚPS u druhoatestovaných lékařů, pak podmínkám na rok 2007 v naší nemocnici odpovídá průměrně cena 200 Kč za hodinu.
Někteří lékaři si stěžují, že jim Lékařský odborový klub při vyjednávání o výši odměn s managementem nemocnic moc nepomohl. Co na tyto námitky říkáte vy? Jak konkrétně pomohl LOK severočeským lékařům při vyjednávání o výši odměn za hodinu práce přesčas?
LOK-SČL byl jednou ze dvou odborových organizací, které obecné podmínky s vedením nemocnice dojednávaly. Výsledek jednání je navýšení mzdových prostředků na služby v průměru o 30% oproti roku 2006. Tento výsledek vzhledem k možnostem a okolnostem považuji za dobrý.
JAKÁ JE SITUACE VE VAŠEM KRAJI?Pište nám! zdnonline@mf.cz |
Zmiňoval jste, že by se ohodnocení mělo odvíjet podle náročnosti oborů. Můžete říci, které obory by měly být podle vás ohodnoceny nejlépe?
ÚPS na každém oddělení probíhá jinak. Jiná je situace na oddělení s akutními příjmy a na oddělení bez tohoto typu ošetření. Zcela specifická situace je u oddělení akutního příjmu v nemocnicích, kde toto oddělení existuje. Proto i platová diferenciace je možná a někde i žádoucí. V tomto kontextu můžeme například mluvit o jednotkách intenzivní péče, chirurgickém oddělení, interním oddělení, ARO, dětské oddělení. Rozhodnutí, která oddělení to jsou, však hlavně záleží na managementu jednotlivých nemocnic.
(ivb), www.Zdravi.Euro.cz