Loni každý spolykal léky za 6450 korun

31. 3. 2006 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
V České republice se loni prodaly léky za 64,5 miliardy korun, a to je o 13 procent víc než v roce 2004. Znamená to, že každý včetně nemluvňat spolykal prášky za 6450 korun. Průměrná cena jednoho balení léčivého přípravku se zvýšila ze 169 na 175 korun...


V České republice v těchto dnech vrcholí boj o ceny léků. Zároveň by příští týden mělo být rozhodnuto i o tzv. degresivní marži, podle níž by společná marže lékárníků a velkodistributorů léčiv na levné léky byla vyšší a za drahé léky nižší.

Už téměř tři měsíce se o této degresivní marži jedná. A jde o hodně. Vždyť v České republice loni se prodaly léky za 64,5 miliardy korun, a to je o 13 procent víc než v roce 2004.

Znamená to, že každý včetně nemluvňat spolykal prášky za 6450 korun. Průměrná cena jednoho balení léčivého přípravku se zvýšila ze 169 na 175 korun.

Zkrachovalo 14 lékáren

V České republice, na rozdíl od Švédska, je drtivá většina lékáren soukromých. Máme jich přibližně 2500. Když se od ledna snížila obchodní přirážka z 32 na 29 procent, lékárníci tvrdili, že nejméně 500 lékáren je tím ohroženo.

„Tento stav trvá. Jde zejména o malé venkovské lékárny. Čtrnáct z nich už bohužel muselo zavřít, a tím se zhoršila dostupnost léčiv pro občany, zejména v malých obcích,“ řekl Právu Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory.

O degresivní marži příští týden

O degresivní marži jedná ministerstvo zdravotnictví, financí a grémium majitelů lékáren. Lékárnická komora tvrdí, že k jednání nebyla přizvána. „Počkáme si na výsledek a pak ho budeme komentovat,“ řekl Chudoba.

V návrhu je, aby za levné léky byla společná marže 32 nebo 33 procent, a za drahé léky 8 až 10 procent, ale možná i 6 procent. Obě strany by se na konečném výsledku měly dohodnout začátkem příštího týdne a ministerstvo financí, pak tyto marže i vyhlásit.

Chudoba je ale nespokojen. Tvrdí, že lékárníci požadují, aby byla oddělena marže velkodistributorů od marže lékárníků. Dále požaduje, aby z léků nebyly financovány velké nemocnice.

Jde o to, že velké nemocniční lékárny vydělávají a peníze jsou použity pak na dotování některých léčebných postupů v nemocnici.

„Přirážka by měla být přiměřená pro všechny typy lékáren, tedy jak pro venkovskou, tak pro fakultní. Požadujeme také, aby tak jako ve všech zemích, kde degresivní přirážka byla zavedena, se po roce zkušenost vyhodnotila a případně přirážka upravila.“

Na apríla budou lékárny otevřeny

Všechny lékárny v republice budou na apríla otevřeny. Jde o tzv. akci „tři za tři“. „Na konci ledna 92 procent lékáren tři hodiny zavřelo na protest proti krokům ministra zdravotnictví. Teď je chceme pacientům vrátit, proto budou mít lékárny mimo svoji ordinační dobu v sobotu 1. dubna otevřeno,“ říká Chudoba.

Rath: Zahraniční výrobci chtějí jen vydělat

Zahraniční výrobci léků sdružení v Mezinárodní asociaci farmaceutických společností požadují zastavit nové kolo kategorizace léků, které začalo ve čtvrtek.

Tvrdí, že je neprůhledné. Pokud se tak nestane, hrozí České republice řízením pro porušení smlouvy u Evropského soudního dvora ve Štrasburku.

Ministr zdravotnictví Rath ale tvrdí, že farmaceutickým společnostem jde pouze o zisky. Odmítá, že kategorizační proces je neprůhledný.

„Jediným cílem farmaceutických společností je vydělat na českých občanech a naší republice co nejvíce peněz, aby si mohly vyplácet statisícové odměny a vysoké dividendy svým zahraničním akcionářům. Nedopustím, že jejich zájmy dopadly na peněženky občanů,“ řekl Rath.

Podle něj pravidla stanovení cen léků jsou jasná a je v nich vysoký pořádek, který zřejmě nemá žádná země EU.

„Systém je nastaven tak, že ceny léků zahraničních farmaceutických společností budou v ČR nejnižší v EU. Právě proto tolik společnosti křičí, protože jim klesnou zisky. Nebudeme ale podporovat, aby na našich pacientech horentně vydělávali,“ řekl Rath.

Co stálo nejvíc

* kardiovaskulární léčiva - 11,8 miliardy korun

* léky proti rakovině - 8,4 miliardy korun

* léky na nervový systém - 7,9 miliardy korun

* léčiva na zažívací trakt a metabolismus - 7 miliard korun

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?