Maďaři od včerejška platí u lékaře

16. 2. 2007 8:15
přidejte názor
Autor: Redakce
Fronty, nadávky a nespokojenost provázely včera v Maďarsku první den vybírání poplatků ve zdravotnictví. V rámci zdravotnické reformy stanovila vláda za návštěvu lékaře taxu 300 forintů, za každý den hospitalizace rovněž 300 forintů...


Fronty, nadávky, nespokojenost a nervozita pacientů provázely včera v Maďarsku první den vybírání poplatků ve zdravotnictví.

V rámci zdravotnické reformy stanovila vláda za návštěvu u lékaře taxu 300 forintů (asi 30 korun) a za každý den hospitalizace rovněž 300 forintů.

K zaplacení měly sloužit speciální automaty, avšak většina zdravotnických zařízení je buď nestihla instalovat, nebo nefungovaly.

„Je to nepořádek a buzerace. Nic nefunguje, jak slibovali. Hlavně že musíme platit za to, co bylo ještě včera zdarma,“ bručel namíchnutý pacient v jedné z budapešťských ordinací, který čekal na odběr krve.

Placení poplatků vedlo k delší čekací době v ordinacích a ještě větší nervozitě. „Ať to zaplatí premiér Gyurcsány, když si to vymyslel. Zničil celou ekonomiku a my to máme ze svých peněženek zachránit,“ zvyšoval hlas další z pacientů.

V jiné ordinaci automat staršímu muži nevrátil drobné. „Poplatky mají zabránit úplatkům. Vždyť i ten natvrdlej automat bere úplatky,“ rozčiloval se.

Zdravotnický personál si zase stěžoval, že úřady předpisy kolem poplatků do poslední chvíle měnily, takže zdravotníci se nestačili na všechno připravit.

„Ještě před dvěma dny se na internetu objevily nové informace a my nevíme, co z nich platí,“ posteskla si sestřička, která vydávala pacientovi potvrzení o zaplacení. Například chronicky nemocný nemusí platit za návštěvu lékaře, ale za hospitalizaci ano.

Ministerstvo zdravotnictví částky označuje za symbolické, přičemž celková suma zaplacená na poplatcích za rok nesmí přesáhnout 6000 forintů (asi 600 korun). Lékaři však upozorňují, že i tato suma je pro chronicky nemocné, většinou starší pacienty, značná.

Od poplatků jsou osvobozeni pacienti do 18 let, bezdomovci, ženy na mateřské dovolené, nemocní, kteří mají AIDS, cukrovku, rakovinu nebo jsou po transplantaci.

Právo

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?