Maďarsko: fond zdravotního pojištění v přebytku

17. 4. 2007 8:15
přidejte názor
Autor: Redakce
Maďaři měli v prvním čtvrtletí fond zdravotního pojištění v přebytku, což je poprvé od začátku 90. let. Pomohla jim k tomu reforma systému zdravotního pojištění, která zastavila růst výdajů na subvence léků a zdravotní péče. Uvedla to mluvčí Státního fondu zdravotního pojištění...


Barbara Molnárová.

Údaje o hospodaření fondu zdravotního pojištění jsou k dispozici od roku 1995 a od té doby byl fond vždy v deficitu. Deník Napi Gazdaság uvedl, že fond je v přebytku poprvé od pádu komunismu v roce 1989.

Za zlepšením finanční situace fondu zdravotního pojištění stojí podle Gazdaságu hlavně zásadní změny, například to, že Maďaři už musejí platit za návštěvu lékaře. S podobným poplatkem počítá i české ministerstvo zdravotnictví, které se rovněž snaží zastavit deficitní hospodaření systému zdravotní péče.

„Nevzpomínám si na žádný rok, který by začal přebytkem,“ řekla k hospodaření fondu Molnárová. Dodala však, že nemá přesná data za každé čtvrtletí. Kromě plateb za návštěvu lékaře si Maďaři museli podle agentury Reuters zvyknout i na to, že vláda už nepřispívá na léky v takovém rozsahu, jako to dělala dosud.

Fond zdravotního pojištění měl v prvním čtvrtletí přebytek 17 miliard forintů (asi 1,94 miliardy Kč). Molnárová uvedla, že o rok dříve měl fond naopak deficit 74 miliard forintů.

„Ve srovnání s rozpočtem na zdravotní péči, který dosahuje 1,6 bilionu forintů, je to zanedbatelné. Je to ale důvod k určitému optimismu,“ podotkl ředitel fondu Zoltán Major. Poplatky za návštěvu lékaře se v Maďarsku vybírají od 15. února letošního roku a hned změnily chování obyvatel. Podle listu Magyar Hírlap se počet ambulantně ošetřených pacientů snížil asi o 60 procent.

Reforma zdravotnictví je jedním z klíčových bodů programu vlády, která se snaží výrazně snížit rozpočtový deficit. Ten loni dosahoval skoro deseti procent hrubého domácího produktu, což z Maďarska činilo nejzadluženějšího člena Evropské unie. Ke zhoršení stavu veřejných financí přispěly mimo jiné i neustále rostoucí výdaje na zdravotní péči.

„Je to první výsledek letošních reforem zdravotního zabezpečení, který lze ukázat na konkrétních číslech,“ řekl Major. Vláda počítá i s dalším omezením výdajů a kromě jiného se chystá zrušit skoro 9000 lůžek. Celkem je v maďarských nemocnicích zhruba 80.000 lůžek.

Vláda má naplánované další reformní kroky, naráží ale na odpor opozičních sil mezi socialisty, kteří jsou součástí vládní koalice. Minulý týden rezignoval ministr zdravotnictví Lajos Molnár, který už nebyl schopen nést zodpovědnost za další odklad transformace systému.

Liberálové bývalého ministra Molnára chtějí systém založený na více pilířích, aby snížily náklady státu. To se ale nelíbí lidem kolem premiéra Ference Gyurcsánye. Ten má obavy, že pojistný model na tržním principu nejvíce uškodí starším lidem, kteří patří k největší voličské základně jeho socialistické strany.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?