Do protestu se podle médií zapojily více než tři stovky různých vedoucích pracovníků včetně vrchních sester a představitelů administrativy. Zhruba tři tisícovky dalších zaměstnanců pracovišť dávají k dispozici své funkce v různých speciálních výborech a dalších orgánech.
„Odhodlání profesionálů nespolupracovat na rozkladu základní péče je jasné,“ uvádí se v prohlášení nespokojenců. Spor započal už na podzim, kdy se lokální kabinet Ignacia Gonzáleze rozhodl svěřit do správy soukromých firem šest nemocnic a 27 klinik, což je zhruba desetina zařízení v oblasti. Od tohoto opatření si slibuje úspory a posílení konkurenceschopnosti v oboru. Součástí reformy je i poplatek za každý recept ve výši jednoho eura.
Zdravotníci ale považují své odvětví za národní dědictví, které náleží lidem, nikoli vládě. Na privatizační plány odpověděli částečnou stávkou a sérii demonstrací. V pouličních protestech pokračovali i tento týden.
„Služby jako zdravotnictví musí být veřejné. Přístup ke vzdělání a zdravotní péči je nezbytný pro budoucnost země,“ řekla demonstrující obyvatelka hlavního města.