Praha - Ivan David, přímý podřízený ministra zdravotnictví Davida Ratha, který zákon o neziskových nemocnicích prosadil.
Sněmovna v úterý přijala zákon, jímž se zavádějí kromě dosavadních forem příspěvkových organizací a akciových společností také neziskové nemocnice. Ty budou mít jistou smlouvu se zdravotní pojišťovnou, ostatní ji mohou, ale nemusejí získat.
„Pro pacienta to znamená velké riziko, že když půjde do jiné nemocnice, než je v síti zařazená nezisková nemocnice, bude muset s největší pravděpodobností platit ze svého,“ řekl advokát zaměřený na zdravotní právo Jaroslav Svejkovský. Zpochybnil tvrzení Ratha, že nemocnice mohou získat smlouvu ve výběrovém řízení. Ministerstvo ho vypisuje, když v síti nemocnice chybějí, takže dostat se do sítě je podle Svejkovského „iluzorní“.
Podle něj je nejlepší variantou z pohledu zřizovatele, manažera i pacienta akciová společnost. „Je to průhledné, jsou tam transparentní vztahy,“ vysvětlil. Má-li ministerstvo v neziskové nemocnici rozhodovat o počtu lůžek, personálu i přístrojovém vybavení, povede to podle advokáta jen k posílení byrokracie. „U každé nemocnice bude ministerská pobočka, která bude vše dirigovat,“ řekl.
Akciovou společnost považuje za nejlepší formu pro nemocnice také náměstek generálního ředitele akciové společnosti Jihočeské nemocnice Zdeněk Hejduk. Po změně českobudějovická nemocnice jako akciová společnost bez problémů funguje, každoročně má zisk kolem 20 milionů korun a ten nechává kraj jako stoprocentní vlastník na rozvoj nemocnice.
Prezident komory Kubek upozornil, že v akciových společnostech jsou platy zaměstnanců v průměru o deset procent nižší. Zkušení lékaři a sestry odcházejí, za ně nastupují méně zkušení lékaři z ciziny.
Hejduk připustil, že krátce po přeměně českobudějovické nemocnice na akciovou společnost příjmy zaměstnanců klesly, nyní jsou však tak vysoké, že nemocnice je třetí v žebříčku platů v republice.
Kubek varoval i před rušením neziskových oborů, nemocnice zaměřené na zisk nebudou podle něj chtít ztrátové provozy. Hejduk to vyvrátil. Řekl, že českobudějovická nemocnice žádný obor nezrušila, naopak se ze zisku vybavila řadou nových přístrojů.
ČTK
Reakce čtenářů Zdraví.Euro.cz
MUDr.Tomáš Rozsíval
Diskuze je zcela postavena na hlavu, zaměřená ideologicky a bez reálné znalosti věci. Doporučuji všem, pokud po volbách zůstanou tyto socialistické relikty nemocnic v provozu, aby si bedlivě všímali přístupu personálu, kvality vybavení, ochoty a kvalifikovanosti lékařů a sester a vůbec nějakých změn! Garantuji vám, že tam, kde k ničemu není motivace, než k vyřvávání si výše vlastního platu bez závislosti na kvalitě práce a míře zisku, to bude brzy vypadat jako v neblaze proslulých socialistických OÚNZech, kdy jediná strana a vláda měla patent na rozum a řízení probíhalo po ose KSSSBrežněv, atd. Husák, okresní výbory KSČ a vlezdoprdi v každé okresní nemocnici, tehdy právě v těch oúnzech.