Vědci usilují také o mezinárodní ochranu bambusurilu. „Mezinárodní přihláška v případě bambusurilu již prošla úspěšně hodnocením, nyní se rozhodujeme, v jakých zemích budeme patent uplatňovat,“ uvedla ředitelka Centra pro transfer technologií Masarykovy univerzity Eva Janouškovcová. Získání českého patentu podle ní umožní pokračovat v hledání možností konkrétního využití nové sloučeniny.
Bambusuril může sloužit jako takzvaný přepravník záporně nabitých látek. Užití podle vědců najde třeba při určování kvality potravin, mohl by čistit vodu nebo sloužit k diagnóze některých druhů onemocnění. Výhodou je jeho snadná příprava. Výchozí sloučeniny jsou levné a dobře dostupné, stejně jako použitá rozpouštědla. Sloučenina je výsledkem pětiletého výzkumu na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity.
Patentový úspěch zaznamenali i vědci z univerzitního ústavu experimentální biologie. Podařilo se jim v další zemi patentovat metodu likvidace bojového plynu yperit - tentokrát v Japonsku.
Podstatou vynálezu je objev enzymu, který umožňuje rozložit yperit efektivněji a šetrněji než všechny dosud používané prostředky. Enzymy na likvidaci yperitu byly izolovány z půdních mikroorganismů. Objev je patentován také například v Rusku, Austrálii, na Novém Zélandu a ve Spojených státech.
V minulých desetiletích získala univerzita řadu patentů, nejčastěji v oborech chemie, biologie a fyziky. V poslední době šlo například o patenty na způsob určení prognózy chronické lymfatické leukémie, regulaci tvorby biomasy v rostlinách, plazmovou tužku či za objev důležitých vlastností rostlinného alkaloidu makarpinu.