„Vznikají jisté měnové problémy a komplikace s nákupem zahraničních léků,“ upozornil předseda ruské vlády.
Podle Skvorcovové zdravotníci sestavili seznam víc než 600 léků, které považují za životně nezbytné. Zhruba dvě třetiny z nich je podle ministryně domácího původu nebo se v Rusku licenčně vyrábí. Zásoby léčiv jsou prý v ruských oblastech většinou dostatečné, v případě nutnosti se operativně doplňují.
Přístup k lékům se v ruských médiích stal tématem prakticky okamžitě po vyhlášení západních sankcí. Kurz rublu výrazně poklesl a náklady na dovoz prudce stouply. Lékaři už v prosinci naléhavě vyzvali vládu, aby na dovoz léčiv uvolnila ze státní pokladny větší prostředky. Měnová nouze dolehla hlavně na onkologické kliniky, kde je procento dovážených léků zvlášť vysoké.
V Moskvě v noci na dnešek spáchal sebevraždu generálporučík Anatolij Kudrjavcev, který trpěl rakovinou. Podle agentury Interfax sedmasedmdesátiletý voják v dopise na rozloučenou uvedl, že k odchodu ze života ho přivedla nesnesitelná bolest způsobená nedostatkem utišujících léků.
Loni se z podobného důvodu zastřelil ruský kontradmirál Vjačeslav Apanasenko. Podle ruských médií spíš než přímý nedostatek utišujících prostředků v jeho případě sehrály osudovou roli byrokratické překážky při jejich získávání.