„Znamená to, že dnes není žádná překážka, která by bránila fungování centra,“ řekl včera pražský primátor Pavel Bém (ODS) s odkazem na jednání s ministerstvem zdravotnictví. To by mělo spolu s Prahou dorovnat roční provozní ztrátu zařízení ve výši 3,5 miliónu korun. Hlavní město podle Béma přispěje částkou 1,5 miliónu korun. Bohnická léčebna podle informací Práva zaplatí ročně za provoz centra asi pět a půl miliónu, přibližně dva milióny pokryjí zdravotní pojišťovny.
Provoz CKI by měl být plně obnoven v únoru, podle náměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra by se tak mělo stát už za několik dní. Bém tak splnil svůj nedávný slib, že město provoz centra, které je obecně považováno za důležitou součást sociální politiky města, obnoví.
CKI přestalo fungovat už v červnu minulého roku, kdy byla zrušena lůžková část, omezena byla pracovní doba a krizová linka zůstala v provozu pouze v pracovní době, nikoli 24 hodin denně jako předtím.
Sám David se k věci nechtěl vyjádřit, o záměru magistrátu prý nic konkrétního neví. „To stanovisko se pořád měnilo - podpoříme, nepodpoříme - je to, jako když se jedná o Národní knihovnu - postavíme, nepostavíme - čili já jsem zvědav na to, co z nich nakonec vypadne,“ dodal David.
Primátor Bém, který je původní profesí psychiatr, označil loňské rozhodnutí omezit služby za chybné. Analýza podle něj prokázala, že odborně ani kapacitně se nedokáže o pacienty centra postarat jiné zařízení.
V Praze funguje sice Regionální institut ambulantních psychosociálních služeb (RIAPS), který provozuje magistrát, nabízí ale jen telefonické konzultace a několik akutních lůžek, navíc je zaměřen jinak a jeho kapacita není dostatečná.
Bém i odborníci včera také uvedli, že trend v léčbě psychických onemocnění směřuje k ambulantní léčbě a odklonu od hospitalizace ve velkých léčebnách. Centra tohoto typu prý navíc odbourávají obavy a stud lidí léčit se s psychickým onemocněním.
Odmítají pacienty
Psychiatrická léčebna Bohnice letos oslaví sté výročí svého fungování. Loni měla v provozu 1341 lůžek na 36 odděleních. Provedla celkem 6212 hospitalizací a hospodaří s vyrovnaným rozpočtem. Ten jde ovšem na úkor odsouvání potřebných rekonstrukcí a údržby. Náklady na rekonstrukci léčebny se nyní podle ředitele pohybují okolo dvou miliard korun. Už dnes musí léčebna podle ředitele Davida odmítat hospitalizaci zhruba dvaceti procent přicházejících pacientů.
Právo