Neplodnost již nemusí být společným problémem rozděleným v populaci rovným dílem mezi muže a ženy, jak tomu bylo dosud.
Studie vědců ze společnosti European Society of Human Reproduction and Embryology (ESHRE), jež sdružuje evropské specialisty zabývající se lidskou reprodukcí, naznačuje, že neschopnost zplodit potomka by nyní mohla být dávána za vinu spíše mužům.
Vědci, kteří své závěry představili na konferenci v Kodani, konstatovali, že na evropských klinikách stále přibývá technik umělého oplodnění, jež se většinou provádějí právě z důvodů mužské neplodnosti.
Takovou metodou je umělé oplodnění vajíčka pomocí jedné spermie, označované také zkratkou ICSI (Intracytoplasmatické injekce spermie). Při této operaci je do vajíčka injekčně vpravena spermie s nejlepší pohyblivostí a vlastnostmi.
„Je to poprvé, co metoda ICSI převládá nad klasickým oplodněním in vitro (IVF),“ řekl na konferenci Anders Nyboe Andersen z Kodaňské fakultní nemocnice.
Mimotělní oplodnění ve zkumavce (IVF) je metodou, která byla vyvinuta před 25 lety také především z důvodu mužské neplodnosti. Nebylo to ale tak jednoznačné jako při ICSI, protože pro dítě ze zkumavky se mohl rozhodnout i pár, ve kterém žena trpěla například neprůchodností vejcovodů.
Podle Andersena však nové studie ukazují, že žen, jež mají problémy s vejcovody, ubývá.
„Může to být i častějším používáním kondomů z obavy před nemocí AIDS. Příčiny neplodnosti se posunují. Zprávy o nižší kvalitě spermií jsou zřejmě pravdivé,“ dodal Andersen s tím, že to může být způsobeno zhoršující se kvalitou životního prostředí.
A jaká jsou tedy statistická data? Zatímco používání metody ICSI se v roce 1997 na umělém oplodňování podílelo jen 43 procenty, v roce 2002 již představovalo dvaapadesátiprocentní podíl, neboli: ve 24 evropských zemích se narodilo 122 tisíc dětí, jež byly počaty za použití jediné spermie, a 113 tisíc dětí, které byly zplozeny tak, že z několika vajíček umístěných do spermatu lékaři odebrali ta nejvhodnější.
Důvod pro nárůst výkonů ICSI však může být i ten, že kliniky se k němu častěji přiklánějí, protože je prostě účinnější.
Marek Sklář, Lucie Beranová Hospodářské noviny