Vakcína je v Mexiku určena prozatím jen pro vybranou věkovou skupinu a podle agentury Reuters ji zatím nemohou využít ani turisté.
Výskyt infekční nemoci dengue se v posledních desetiletích podle Světové zdravotnické organizace (WHO) dramaticky rozšířil. V novém tisicíletí se objevilo několik případů i v Evropě. Ohrožena je podle WHO zhruba polovina světové populace.
„Dengue představuje stále větší nebezpečí v Mexiku i v mnoha dalších tropických a subtropických zemích Latinské Ameriky a Asie,“ řekl José Arredondo z mexického Národního pediatrického ústavu. Podle odhadu WHO se touto nemocí v celém světě ročně nakazí na 390 milionů lidí. Před pár lety se objevilo několik případů i ve Francii, Chorvatsku či Portugalsku.
Společnost Sanofi začala vakcínu na horečku dengue vyvíjet před dvaceti lety a vynaložila na ni 1,5 miliardy eur (40,5 miliardy Kč). O schválení vakcíny firma požádala ve dvacítce zemí Asie a Latinské Ameriky, začátkem příštího roku chce podat žádost v EU a v roce 2017 v USA.
Dengue se projevuje vysokou horečkou a také bolestmi hlavy a kloubů. Může se vyvinout až v krvácivou formu a vést ke smrti. Úmrtnost je zhruba dvě procenta. V tropických oblastech je hlavním přenašečem viru způsobujícího tuto nemoc komár tropický (Aedes aegypti). Do Evropy ji v novém tisíciletí zavlekl komár tygrovaný (Aedes albopictus), jenž je velmi adaptabilní a přežívá i ve velmi nízkých teplotách.