Frankfurt -
VNU tak posílí svou pozici největšího poskytovatele výzkumných dat a bude mít podle odhadů odborníků podíl na trhu ve výši dvacet procent.
IMS působí i v Česku
Nizozemská firma, která se dosud zaměřovala především na výzkum trhu a média, prostřednictvím největšího převzetí v její historii rozšíří svou nabídku služeb o oblast lukrativního výzkumu farmacie.
Právě v tomto segmentu je totiž IMS Health vedoucím dodavatelem informací a má na trhu silnou pozici. IMS Health působí ve více než stovce zemí po celém světě, nechybí ani v Česku.
Její česká pobočka patří mezi nejvýraznější společnosti obchodující v zemi se zdravotnickými informacemi. Pravidelně zveřejňuje třeba údaje o tom, kolik Češi utrácejí za medikamenty.
Z jejích údajů se dá třeba vyčíst, že společnost Zentiva, která vznikla spojením českých Léčiv a slovenské Slovakofarmy, byla nejrychleji rostoucí firmou na polském trhu.
Mezi zákazníky IMS patří především farmaceutické společnosti a firmy, které vyrábějí potravinové doplňky, například vitamíny. „Bez odkazu na údaje IMS Health se neobejde žádná kloudná analýza tuzemského trhu,“ tvrdí Lumír H. Kroček, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem.
„V tvrdých údajích o úspěšnosti léků na celém tuzemském trhu, nebo jednotlivých regionech, jí žádná firma nemůže konkurovat,“ dodal Kroček. Údaje o prodejnosti léků jsou přitom nezbytné pro všechny firmy vyrábějící léky.
To potvrzuje i výkonný ředitel Mezinárodní asociace farmaceutických společností Pavol Mazan. „Každá firma musí mít přehled, jak hodně a v jakých regionech se prodávají její léky.“
Celosvětově činí roční obrat na trhu se zdravotnickými daty přibližně 2,2 miliardy dolarů, z toho více než polovina připadá na IMS. Firma v loňském roce dosáhla obratu téměř 1,6 miliardy dolarů, čistý zisk činil 285 miliónů dolarů.
„Akvizice pomůže VNU, která je jedničkou na trhu, posílit svou pozici a získat přístup k další zajímavé oblasti,“ prohlásil včera šéf společnosti VNU, Rob van den Bergh.
Obchod z daty se rozvíjí
Po převzetí nizozemskou VNU boudou mít obě firmy dohromady obrat ve výši 4,7 miliardy eur a budou dvakrát tak velké než dosavadní dvojka na trhu informací, společnost Taylor Nelson Sofres.
Analytici investičních bank hodnotí fúzi za strategicky smysluplnou. Obě společnosti počítají s tím, že díky převzetí budou moci do roku 2008 ročně ušetřit nejméně 110 miliónů eur. Van den Bergh očekávané snížení nákladů vyčíslil na nejméně 85 miliónů eur.
VNU se již v minulých letech prostřednictvím nejrůznějších akvizic a prodejů transformoval na vedoucí světovou společnost v průzkumu trhu.
Maike Telghederová, Hospodářské noviny