ČTK to řekla mluvčí ministerstva Štěpánka Čechová.
Šabatová upozornila, že za přítomnost otců, příbuzných nebo dul při porodech v nemocnicích by se nemělo platit. Podle ní je vyžadování poplatku po nich protiprávní. Zákon o zdravotních službách hovoří o tom, že pacient má právo na přítomnost osoby, kterou určí, při zákroku, přičemž „toto právo není podle zákona vázáno na jakoukoli finanční úhradu“, sdělila ombudsmanka ČTK.
Za účast při porodech platí otcové okolo 500 korun. Duly, což jsou speciálně školené ženy, které jsou při porodu budoucí matce i její rodině oporou, pak platí až okolo 1500 korun.
Ministerstvo má ale na věc jiný názor. Čechová upozornila, že nemocnice mohou požadovat úhradu prokazatelných nákladů, které v souvislostí s účastí při porodu vzniknou. Může jít o poskytnutí jednorázových ochranných pomůcek (plášť, návleky, čepice), nebo úhradu proškolení účastníků při porodu odborným pracovníkem.
Výše úhrad je na každém poskytovateli péče, musí však být úměrná prokazatelným nákladům. S výší úhrad musí nemocnice předem seznámit pacienta, doplnila mluvčí ministerstva.
Šabatová se začala problém zabývat po stížnosti Ludmily Benešové, která před časem rodila ve Fakultní nemocnici v Brně. Za účast duly při porodu měla zaplatit 1500 korun, což odmítla. Stěžovala si u vedení nemocnice i na jihomoravském krajském úřadě. Když na obou místech neuspěla, obrátila se na ombudsmanku, která se postavila na její stranu.