Čtvrtina medikamentů má být plně hrazena ze zdravotního pojištění
Ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD) včera podepsal dlouho očekávanou a také i kritizovanou lékovou vyhlášku. Bude platit od 1. srpna a změní úhrady zdravotních pojišťoven za léky.
„V každé lékové skupině, kterých je tři sta, i nadále zůstává nejméně jeden lék plně hrazený, ale ve skutečnosti jich bude mnohem víc. Počítáme, že plně hrazeno z pojištění bude přes 2000 léků, což je zhruba čtvrtina z 8000 medikamentů na českém trhu,“ řekl Rath.
Vysvětlil, že vyhlášku původně podepsat nechtěl, ale protože se prodlužuje ustavení nové vlády a vyhláška navazuje na další směrnici, která zavádí diferencovanou přirážku za léky, musel tak učinit. Ministr počítá se zveřejněním seznamu plně hrazených léků tiskem tak, jako to udělal v dubnu.
Zdravotní pojišťovny by v ročních nákladech měly z veřejného zdravotního pojištění uspořit za léky 2 miliardy korun a o tuto částku mohou lékaři použít více léků, aniž by překročili stanovený finanční limit. Specializovaná centra na léčbu jednotlivých nemocí budou moci předepsat více léků nejtěžším pacientům. Revizní lékaři, jak Rath vysvětlil na dotaz Práva, i nadále mohou schvalovat, aby pacient, který kvůli zdravotním komplikacím nemůže užívat plně hrazený lék, dostal lék s doplatkem, na který ale nic sám osobně nepřiplatí. Bude se to týkat lidí sociálně slabších, především důchodců. Rath doporučil pacientům, kteří nyní užívají některé léky s doplatkem, aby požádali svého ošetřujícího lékaře, aby jim dal lék jiný, bez doplatku. „Tak žádný pacient nemusí za léky doplácet,“ řekl Rath.
Dodal, že růst doplatků za léky nehrozí, protože se s řadou firem zdravotní pojišťovny dohodly na snížení ceny u velmi nákladných léků na přijatelnou úroveň.
Julínek Ratha kritizuje
Možný budoucí ministr zdravotnictví, senátor Tomáš Julínek (ODS) Ratha ale za lékovou vyhlášku kritizuje. Právu řekl, že pokud se stane ministrem, nastartuje „nový proces kategorizace léků, který povede ke zmírnění nejzávažnějších dopadů na pacienty“.
Rath to odmítl s tím, že třetině z tří set odvolání firem odvolací komise vyhověla, a tak léky např. na leukémii budou dále plně hrazeny. Stejně tak v zájmu pacientů se postupovalo při lécích na srdce.
Jaké budou skutečné dopady na pacienta, se ale zatím přesně neví, protože propočty budou trvat několik týdnů. Prezident lékárnické komory Lubomír Chudoba se ale obává, že doplatky pacientům od srpna stoupnou.
Naopak prezident lékařské komory Milan Kubek vyhlášku uvítal. Ocenil, že lékaři mohou psát více léků, i zavedení degresivní marže na léky, kdy u levnějších léků je přirážka vyšší a u drahých nízká.
Možné další odvolání ředitelů
Rath včera nevyloučil, že po odvolaném řediteli Státního ústavu pro kontrolu léčiv Milanu Šmídovi přijdou na řadu i další.
„Nyní hodnotíme ředitele fakultních nemocnic za druhé čtvrtletí letošního roku. Pokud zjistíme neplnění úkolů, nemohu vyloučit jejich odvolání.“ Zároveň oznámil, že na základě výběrového řízení jmenoval ředitelem pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) doktora Štefana Vítka a ředitelem Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze doktora Jana Břízu. Oba zastávali už tuto funkci několik měsíců poté, co Rath odvolal z funkce ředitele IKEM Rudolfa Poledne a ředitel VFN Pavel Horák se stal generálním ředitelem VZP.
Právo