Elektronické zdravotnictví je s antibiotickou politikou a finanční udržitelností systému hlavním tématem českého předsednictví EU ve zdravotnictví.
Je také tématem mezinárodní konference, na níž se ve čtvrtek a v pátek sejdou v Praze ministři zdravotnictví zemí EU. Česko má s elektronickým zdravotnictvím praktické zkušenosti z projektu internetových zdravotních knížek (IZIP).
Lidé, kteří do něj vstoupili, mají zapsané na internetu nemoci, vyšetření, léčbu a užívané léky. Pro pacienty je to výhodné, nemusejí podstupovat opakovaná vyšetření, a systému se tím ušetří až 30 procent nákladů.
Elektronické zdravotnictví umožňuje sdílet data o pacientech po celé EU, což je potřeba zejména v souvislosti s volným pohybem pracovních sil a právem Evropanů na stejnou zdravotní péči ve všech zemích sedmadvacítky.
Konferenci zahájí ministryně Daniela Filipiová (ODS). Na programu budou pohledy uživatelů na elektronické zdravotnictví (eHealth) a etiku, přínos eHealth pro jednotlivce, společnost a ekonomiku či eHealth a přeshraniční zdravotní péče.
Odborníci budou hovořit o výhodách a nevýhodách centralizovaných a decentralizovaných eHealth řešení, o certifikaci elektronických zdravotních záznamů na celoevropské úrovni a o podpoře rozvoje telemedicíny a financování eHealth. Jednání bude završeno přijetím Pražské deklarace.
ČTK