Výraz „úhrady“ v názvu takzvané lékové vyhlášky není vztažen k peněžence pacienta, jak se často myslně uvádí, nýbrž k tomu, kolik peněz na léčivou látku v léku poskytne zdravotní pojišťovna.
Usilujeme-li tedy o co nejvyšší úhrady, chceme tak, aby pacient v lékárně zaplatil co nejméně. Nezaměňujme tedy „pojmy“ s „dojmy“.
Vyhláška je průhledná
To je ale jen jeden z mnoha „omylů“ provázejících tuto vyhlášku. Dalšími jsou „neprůhlednost“ kategorizace, která výši úhrad stanovuje, mé „zlovolné rozpouštění“ příslušné kategorizační komise, spekulace, kdo v ní jaké zájmy prosazuje, a podobné nesmysly.¨
To vše většinou vrcholí řečmi o Zentivě, výrobci levnějších kopií léků (generik) a o střetu zájmů mezi matkou Emmerovou na ministerstvu a synem Emmerem v managementu této farmaceutické firmy.
Kdyby za vším nestála lobbistická uskupení hájící zájmy hlavně těch, co vyrábějí a chtějí více prodávat drahé originální léky (oni tvrdí, že moderní, ale to není vždy pravda), bylo by to leda pro zasmání.
Ve hře je však zdraví pacientů, jejichž možnost v lékárně doplácet bývá limitována řádem korun či nejvýše stokorun. Větší doplatky by se u nás už rovnaly sociální a zdravotní katastrofě.
Protože Zentiva je výrobcem zmíněných generických léků - tedy těch, v nichž se používají léčivé látky, které již nechrání patent - může léky nabízet za ceny přijatelné. Absolutní většina lidí u nás nepatří k takříkajíc horním deseti tisícům a cenově dostupné léky potřebujeme.
Mám právo a povinnost
Ministr je za finanční dostupnost léků odpovědný. Vydala jsem proto k přípravě uvedené vyhlášky některé pokyny. Je to mé právo i povinnost. Pokyny vycházely ze zákona, který mi ukládá zajistit dostatek dostupných léků, i to, že v každé skupině léků musí být aspoň jeden, který je v lékárně bez doplatku.
Čili - plně jej hradí zdravotní pojišťovny. Navíc jsem chtěla, aby eventuální doplatky nepoškozovaly rodiny s dětmi, důchodce a chronicky nemocné, kteří finančně náročné léky bezpodmínečně potřebují.
Zvýhodňuji jen pacienty
Je přitom obyčejnou shodou okolností, že zrovna Zentiva, kde působí můj syn, ovládá přes čtyřicet procent českého trhu s léky. Můj syn navíc v této firmě pracoval mnohem dřív, než já začala jen tušit, že bych mohla být ministryní zdravotnictví.
Říkat tomuto rozložení reálií střet zájmů - to je o ztrátě soudnosti. A říkat, že protežujeme výrobce generik, je nesmysl. Ano, někoho vskutku zvýhodňujeme. Je to pacient.
Milada Emmerová, Hospodářské noviny
autorka je ministryní zdravotnictví
REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz
Karel Obr
Ministryně Emmerová v hrdlo lže. Loni jsem doplácel cca 100,- měsíčně. Letos již skoro 600.- měsíčně na mé léky. A od 1.7. to bude ještě víc, protože není
žádný plně hrazený statin.Myslí si ta osoba Emmerová, že jsme všichni tak hloupí, abychom spolykali její lži a nesmysly? Již dávno měla odstoupit. Největší problémy ve zdravotnictví přináší právě hlavně ona sama svojí neschopností a nekompetentností. Viz střihání nehtů v Broumově, viz lži kolem noradrenalidu a další a dalšíMZ bych vůbec zrušil, je úplné darmožroutů. Viz lháři Šebor a Klíma.
Uživatel: patatas@seznam.cz
Zdravím, vážený pane, reaguji pouze na Vaše pozastavení se nad statiny. Tvrdíte, že v současné době není na trhu plně hrazený statin? Prosím můžete mi odpovědět do jaké lékárny a v jakém městě si pro své léky docházíte? Statinů je na trhu nejméně 8 různých, ať již original či generikum a 90% z nich jsou plně hrazeny pojišťovnami. Viz simvastatiny jako Simvacard, Simgal, Vasilipatd. Atorvastatiny jako Torvacard, Sortis atd. Prosím, můžete být rozčílen, ale zjistěte si, prosím, nejprve základní infomace. Pokud po Vás magistr v lékárně vyžaduje doplatek, prodává své staré zásoby, nepřeceněné dle nového číselníku. Nechť mu rozdíl kompenzují distributoři a vy nebudete platit ani cent. Jinak doplatky se zvyšují, ale výrobci reagují celkem pružně a své produkty zlevňují.