Názor k článku Mitochondrie zodpovídají za většinu životních funkcí v těle. Mají i vlastní DNA od Alice - Vážená paní Široká, moc hezký článek, avšak dovolím...
Alice
(neregistrovaný)
13. 8. 2022 10:49
Vážená paní Široká,
moc hezký článek, avšak dovolím si oponovat co se týče odstavce " Co způsobuje mitochondriální onemocnění". Nemyslím to špatně, jen mě to trošku zamrzelo. Je to komplikované téma. Dědičnost ok, chybí mi však zmínka o de novo - prostě vzniknou spontánně. Mám syna se dvěmi mitochondriálními mutacemi, a věřte mi, pátrala jsem všude možně po možných příčinách. Chtěla jsem přijít na to, kde jsem udělala chybu. Dle odborné literatury i odborníků však leckdy zkrátka dojde k " špatnému spojení" a mutace je na světě. I sebemenší odchylka v mitochondriích může být příčinou onemocnění. Mitochondrie se neumí opravit. Může se projevit kdykoli v průběhu života (nejčastěji v dětství), ale také nemusí. Spouštěčem může být cokoliv z vnějších vlivů. Vámi převzatý výčet faktorů se vztahuje spíše k poruchám metabolismu mitochondrií, jak také pan MUDr. ve svém článku uvádí, nikoli ke geneticky podmíněným onemocněním.
Asi nejaktuálnější informace o mitochondriálních onemocněních získáte na orpha.net. Je to taková databáze, kterou doplňují specialisté z celého světa.
Více o onemocnění mého synka: https://alexikbojovnik.blogspot.com/?m=1
S přáním pevného zdraví a všeho dobrého Alice
-
Nahlásit moderátorům Nahlásit moderátorům jako SPAM
- Reagovat