Mohly by krevní testy předpovídat zvýšené riziko sebevraždy?

31. 7. 2014 8:10
přidejte názor
Autor: Redakce
Jen ve Spojených státech ročně spáchá sebevraždu přibližně 36.000 lidí. Ale co kdyby jim jednoho dne mohl předcházet jednoduchý krevní test? V nové studii dokázali američtí vědci jen ze vzorku krve zjistit, kdo ze zkoumaných lidí měl sebevražedné myšlenky nebo se o sebevraždu pokusil.


Jejich přesnost byla 80 procent, napsal zpravodajský server CNN.

„S testy, jako je ten náš, bychom mohli být schopní snížit počet sebevražd tím, že identifikujeme tyto osoby a zasáhneme včas, abychom zabránili katastrofě,“ řekl hlavní autor studie, Zachary Kaminsky z Univerzity Johnse Hopkinse.

Kaminsky s kolegy prováděli testy vzorků krve a pátrali v nich po zvýšení jistých chemických látek v genu s označením SKA2, který, jak se zdá, pomáhá mozku regulovat stres. Pokyny genu jsou přenášeny do oblasti mozku, která kontroluje negativní myšlenky a impulzivní chování. Vědci předpokládají, že lidé s abnormální verzí tohoto genu mohou mít větší problémy zastavit příliv hormonů, které jejich tělo produkuje v reakci na stres.

„Je dobré cítit stres, když přecházíte ulici. Musíte se soustředit,“ vysvětlil Kaminsky. „Ale jakmile jste bezpečně na druhé straně, nechcete v tomto nastavení zůstat.“

Dosud musí odborníci posuzující riziko sebevraždy lidí spoléhat především na vyjádření jich samotných, zda mají sebevražedné myšlenky. „Ale pokud je někdo opravdu odhodlaný zabít sám sebe, pak může raději lhát,“ dodal Kaminsky. Tuto překážku by podle něj mohly krevní testy odstranit. Dostupné by mohly být za pět až deset let, dodal autor studie.

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?