Mohou pojišťovny bez chybějící koncepce začít něco dělat samy?

24. 5. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Zdravotní pojišťovny tvrdí, že v současnosti nemohou udělat žádné významné kroky ke zlepšení situace ve zdravotnictví. Podle nich je teď řada na ministerstvu a k většímu ovlivňování hospodárnosti a efektivity péče by potřebovaly více kompetencí. Jaký je váš názor? Vybraným autorům zašleme publikaci...


Zdravotní pojišťovny tvrdí, že v současnosti nemohou udělat žádné významné kroky ke zlepšení situace ve zdravotnictví. Podle nich je teď řada na ministerstvu a k většímu ovlivňování hospodárnosti a efektivity péče by potřebovaly více kompetencí. Jaký je váš názor? Prosíme o konkrétní a věcné odpovědi.

Vybraným autorům zašleme odbornou publikaci.

ODPOVĚDI ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz

MUDr. David Rath, prezident České lékařské komory

Co konkrétně mohou pojišťovny dělat pro zdravotnický systém a nedělají to?

1) jen na pojišťovnách záleží s kým uzavřou smlouvu a na co. Mají v tomto právo absolutního veto. V situaci, kdy má VZP dluhy však nesmlouvává nové a často velmi drahé a zcela zbytné kapacity např. dialýza v Táborské, angiolinka v Kolíně – takových podobných případů monitorujeme řadu. Každá taková kapacita znamená desítky milionů ročně.

2) VZP uzavírá smlouvy i v situaci, kdy ví, že existující zařízení z ní chce vytěžit více peněz. Je to například vyvedení laboratoří, dialýz, CT či NMR z nemocnice do jiné společnosti, která se tváří jako nové zařízení a nemá tudíž výkonový limit. Nezřídka takové zařízení skokem zvýší svůj výkon

3) Neuplatňování regulací, respektive uplatňování selektivně. Zařízení překročí stanovené limity na léčbu či diagnostiku a některým se regulace odpustí

4) absence kontroly předepisování drahých léků, které smějí být předepsány za splnění určitých podmínek např. léky na osteoporosu smějí být napsány jen pacientům, kteří byli vyšetření na celotělovém denzitometru atp. Zkušenost říká, že vlastní tzv. indikační a proskripční omezení jsou dodržovány jen ve 20% případů. Jde přitom o stamiliony ročně.

5) Rozvrat revizního systému, kdy řada drahých léků je předepsána jen se souhlasem revizního lékaře – prakticky nulová blokace, je povoleno skoro vše a tak tato skupina roste o cca 1 miliardu ročně

6) Absence kontroly dodržení vyhlášky Seznam výkonů v personální oblasti. Jsou desítky až stovky zařízení, která nesplňují personální kritéria stanovená vyhláškou a přesto jim ZP platí za tyto výkony

7) přeplácení zdravotnického materiálu. Např. německé pojišťovny platí za intrakoronární stenty od 300 -1000 EUR (nepotahované – potahované), VZP přiznává, že za obdobné platí 45 tisíc – 66 tisíc Kč (tj. 2-5x tolik co v Německu)

8) absence kontroly oprávněnosti provedeného výkonu a použití drahého materiálu, když existuje výrazně levnější

9) nechuť se dohodnout na dohodovacích řízeních na přitvrzení regulací léků a materiálu za cenu růstu lékařské práce (léky a materiál rostou přes 10% ročně, práce od r. 97 stagnuje)

10) ledabylé užívání systému sledování výše úhrad léků v zemích EU a jejich porovnávání s výší našich úhrad – za řadu léčiv platíme výrazně více než v jiných zemích EU

11) zablokování návrhu ČLK ve sněmovně na kategorizaci zdravotnického materiálu

MUDr. Tomáš Rozsíval

Opravdu nechápu, o čem tady pořád všichni hodlají diskutovat. Již více jak jeden rok jsme členy EU a kdo chtěl, mohl se přesvědčit, jak funguje skutečné zdravotnictví, za jaké ceny a za jakých podmínek. Náš neuvěřitelný samaritánský paskvil už leží na smrtelném lůžku a dostává poslední pomazání před zánikem. Tak se prosím páni politici proboha vzpamatujte a pochopte životní realitu. Těch 19 kroků paní Emmerové , obávám se, naše zdravotnictví nespasí, spíše je uvrhne do ještě větší krize. Problém je hlavně v neuvěřitelném podhodnocení lidské práce. Všichni to vědí, ale zase jako obvykle neexistuje „politická vůle“ s tím něco udělat. Nyní máte poslední šanci provést ekonomickou skutečnou reformu ve zdravotnictví. Pokud to zase zametete pod koberec, tak už se Vám tady asi všichni vzbouří, copak to nevidíte ? Nechápu, že když chtějí více peněz železničáři a strojvůdci, vláda sedne na zadek a jde to najednou bez problémů zařídit. Lékaři jsou ale podle Vás sorta lidí, která si nechá špalky štípat na hlavě donekonečna. Myslím, že už mnozí ztratili trpělivost a ČLK už konečně naznačila, že si toto jednání již líbit nenecháme. Díky bohu. Teď ještě, zda nejde o předvolební kamufláž pana Ratha, jak je v těchto krajích zvykem.

Svaz zdravotních pojišťoven

11 lží Davida Ratha

Zasíláme reakci na na 11 bodů, které vyjmenoval prezident ČLK MUDr. David Rath.

1) Komora na všech výběrových řízeních na nové smlouvy doporučuje uzavření smlouvy po výběrovém řízení, když smlouva není nabídnuta, spoluvytváří tlak na pojišťovny ve prospěch nově vzniklých zdravotnických zařízení.

2) Je to Komora, která říká, že každý lékař či zařízení má dostat smlouvu a lobbuje v parlamentu, aby všechny stávající smlouvy byly z omezení pětileté délky převedeny automaticky s dobou trvání na dobu neurčitou.

3) Právě pan prezident ČLK pravidelně zvedá prapor odporu proti regulacím, naposledy úspěšně v dohodovacím řízení a při spolupráci s MZ na přípravě vyhlášky č. 50/2005 Sb.

4) Není pravdou, že by zdravotní pojišťovny neprováděly kontrolu preskribčních omezení u nákladných léků, jsou na to nastaveny jak informační systémy, tak metodiky pro revizní lékaře.

5) Absolutní lží je tvrzení, že řada drahých léků je předepsána se souhlasem revizních lékařů. Pravdou je, že je trvale omezován rozsah nákladných léků, který podléhá schvalovacímu procesu revizních lékařů zdravotních pojišťoven. To s sebou jednoznačně nese nárůst počtu indikací. Co dělala Komora proti tomu, aby tato kontrolní práva nebyla omezována?

6) Zdravotní pojišťovny pravidelně provádí kontrolu personálního a technického vybavení zdravotnických zařízení – proto jsou často pod palbou kritiky, že nechtějí hradit poměrné velké množství neoprávněně vykazované zdravotní péče.

7) Problematiku stentů řešily zdravotní pojišťovny v minulém roce ve spolupráci s kardiologickou odbornou společností a tvrzení prezidenta ČLK v této věci je absolutně nepravdivé. Je nutné si položit otázku, jak to, že to Komora neví, ale to je spíše její vina.

8) Kontroly oprávněnosti používaných materiálů jsou jedním ze standardů provádění každodenní kontrolní činnosti.

9) Všichni, kdo byli na dohodovacím řízení na II. pololetí v segmentu ambulantních specialistů, teď kroutí hlavou a nechápou, vždyť to byly zdravotní pojišťovny, které za osobní účasti prezidenta ČLK navrhovaly růst ceny práce lékařů výměnou za přesnější regulace a právě prezident ČLK všemožně bojoval za to, aby tato dohoda nebyla uzavřena.

10) Problematika cen v oblasti léčiv není v pravomoci zdravotních pojišťoven.

11) Návrh kategorizace zdravotnického materiálu byl účelově předán do řady novel zákona 48/1997 Sb., kde se právě Komora snažila omezit kontrolní a regulačně smluvní mechanismy zdravotních pojišťoven, a proto se domníváme, že sněmovna postupovala v této věci správně.

Závěrem:

Pane prezidente, nelžete. Kdyby měla možnost lékařská veřejnost a občané vidět, jak postupujete na jednáních v oněch Vámi vypsaných 11 bodech, musely by se za Vás stydět. Pro většinu z nás, kteří můžeme sledovat dlouhodobě Vaše vystupování, jste nedůvěryhodná osoba.

MUDr. Prochoda Vladimír

Opravdu nechápu, proč již pojišťovny nedělají něco nyní.Proč je v ČR 210 zdravotních zařízení, poskytujících akutní péči. Proč ZP nenastaví jasná a závazná pravidla,podle kterých budou uzavírat smlouvy na poskytování akutní péče.Pracuji v oblastní nemocnici. V okruhu 50 kilometrů je 7 nebo 8 dalších nemocnic,kterým je umožněno poskytovat akutní péči. Slovem „umožněno“ ať se rozumí,že za to berou peníze všechna zařízení,ale poskytují tuto péči pouze některá. Myslím,že pokud se výrazně nezredukuje počet poskytovatelů akutní péče i počet poskytovatelů vysoce odborných služeb,nehneme se nikam - systém bude periodicky deficitní a politici budou hledat různá - většinou špatná řešení a realizovat se budou bohužel pouze taková, která budou politicky bezpečná - tedy neúčinná.Pokud se z těch 210 nemocnic nestane 100, bude se problém financování zhoršovat. Bude se ale také zhoršovat úroveň poskytované péče.


^

JAKÉ KNÍŽKY MŮŽETE ZÍSKAT:
|
|
Moderní chirurgické metody léčby obezity (Grada)

Biotika, biotechnologie a biomedicína (Triton)

Kosmetika v teorii a v praxi (Maxdorf)

Z Aeskulapovy první kapsy (Galen)

Myasthenia gravis (Maxdorf)

Racionálně emoční behaviorální terapie (Portál)

Mužský hypogonadismus (Maxdorf)

Záchrana kriticky ischemické končetiny (Grada)

Intenzivní péče v psychiatrii (Grada)

Novinky v léčbě hypertenze (Genum)

Terapie narušené komunikační schopnosti (Portál)

Konkomitantní chemoradioterapie solidních nádorů (Galen)

Depresivní porucha v neurologické praxi (Galen)

|


(red), www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?