Moravskoslezský kraj se dlouhodobě potýká se špatnou kvalitou ovzduší. Problémy se zvýšenými koncentracemi polétavého prachu bývají především v období topné sezony. Právě v tomto čase musí předškoláci na dotované ozdravné pobyty vyrazit, v přírodě mají strávit minimálně 14 dní.
O dotace na ozdravné pobyty mohou žádat města a obce, případně svazky obcí, které ozdravné pobyty organizačně zajišťují. Příjem žádostí bude zahájen 3. srpna a o poskytnutí finančního příspěvku na ozdravný pobyt pak bude možné žádat v průběhu jednoho roku. Poslední ozdravné pobyty se musí uskutečnit nejpozději v dubnu 2017.
„Pilotní dotační program byl krajskou radou vyhlášen v roce 2013, poslední ozdravné pobyty se uskutečnily letos v dubnu. S dvoumilionovou podporou kraje se zrealizovalo 11 ozdravných pobytů s 555 účastníky. Mám radost z toho, jaký měl tento dotační program ohlas,“ uvedl náměstek hejtmana pro životní prostředí Daniel Havlík (ČSSD).
Podle lékařky a vedoucí oddělení zdravotní správy moravskoslezského krajského úřadu Evy Misiačkové je každý den bez smogu pro dětský organismus maximálně přínosný. „Pobyt na čistém vzduchu vede ke zlepšení zdravotního stavu a předchází závažným onemocněním, která mohou v dospělosti vést až k chronickým projevům. Je to účinný způsob, jak předejít vzniku například astmatu, bronchitidy,“ uvedla Misiačková.
Kromě kraje vyhlašuje nejrůznější programy podporující ozdravné pobyty dětí i řada moravskoslezských měst. Ostrava má například už několik let městský Fond pro děti ohrožené znečištěním ovzduší, s jehož pomocí dotuje ozdravné pobyty pro děti do 15 let.