„Koncem prosince jsem rodila na klinice v Apolinářské ulici a musím potvrdit, že teplá voda opravdu večer přestala téct. Když jsme se chtěly v noci osprchovat nebo umýt miminko, musely jsme pouze ve studené,“ řekla jedna z maminek, která si nepřála zveřejnit své jméno.
Rodičky, které nastupují do nemocnice v Motole, mají zase obavu, aby se jejich potomek nezačal světla světa dožadovat ve středu. Děsí je, že se kvůli celodennímu výpadku budou muset obejít bez teplé vody, která zmírňuje porodní bolesti.
„V nemocnici jsem strávila tři týdny na rizikovém těhotenství a opravdu teplá voda netekla každou středu, a to po celý den. Když jsme se ptaly sestřiček, potvrdily nám, že to tak je, ale samy nevědí proč,“ podělila se o svou zkušenost nastávající maminka V. S., která byla na zdejším oddělení hospitalizována loni na podzim.
„Já jsem byla v nemocnici v červenci, a bylo to úplně stejné,“ dala jí za pravdu Klára Bímová. I jí vadilo, že z kohoutků netekla teplá voda uprostřed týdne od půlnoci do půlnoci.
Navzdory osobním zkušenostem pacientek tisková mluvčí motolské nemocnice Eva Jurinová odmítá, že by byly výpadky celodenní. Podle ní se jedná o technickou odstávku, která je dána předpisy a trvá pouze dvě hodiny každou druhou středu.
„Týká se celého areálu a všechna pracoviště jsou o tom informována, takže se mohou včas připravit. Rozhodně tím ale není omezena péče o pacienta.“ Nad stížností rodiček ze zemské porodnice se podivovala i Petra Pekařová, mluvčí Všeobecné fakultní nemocnice, pod niž gynekologickoporodnické oddělení v Apolinářské ulici spadá.
„Nemocnice se sice rekonstruuje, ale žádná odstávka studené ani teplé vody s tím spojená plánována nebyla. Jediné možné vysvětlení je, že v nočních hodinách může docházet v důsledku nižšího tlaku a menší spotřeby vody k tomu, že teplá voda v potrubí vychladne a je nutné ji odtočit,“ vysvětlila.
Pražský deník