Možnosti uplatnění ergoterapeutek v sociálních službách

9. 3. 2007 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
V tomto článku bychom chtěly poukázat na možnost uplatnění ergoterapeutů ve službách zaměstnanosti a v sociálních službách, které kladou důraz na integraci lidí se zdravotním postižením. Rády bychom stručně představily činnost občanského sdružení Asistence a přiblížily roli šesti ergoterapeutek, které ve sdružení působí.


Od roku 1995 poskytujeme služby lidem s tělesným a kombinovaným postižením, kteří chtějí pracovat a žít aktivním životem ve společnosti. Podnětem ke vzniku sdružení byla potřeba pomoci studentům Praktické školy Jedličkova ústavu v Praze při přechodu ze školy do dalšího života (Tranzitní program). V současné době realizujeme svou činnost ve třech hlavních projektech - Středisku pro Tranzitní program, Centru pracovní rehabilitace a Agentuře osobní asistence. V našem pracovním týmu působí spolu s ergoterapeuty i lidé ostatních pomáhajících profesí, jako jsou například sociální pracovníci, speciální pedagogové, psychologové, sociální pedagogové. Ve Středisku pro Tranzitní program pomáháme studentům a absolventům škol Jedličkova ústavu aktivně se zapojit do běžného života. Především jde o oblast dalšího studia, pracovního uplatnění, bydlení, soběstačnosti a samostatnosti v běžných denních činnostech, volnočasových aktivitách, zajištění si potřebných sociálních služeb v místě bydliště. Mezi hlavní rysy naší práce při poskytování služeb patří vedení k co největší možné samostatnosti, přijetí vlastní zodpovědnosti, spolupráce s rodiči, školou, dalšími profesionály a organizacemi, plánování služeb a individuální přístup.

V projektu Centrum pracovní rehabilitace poskytujeme služby lidem s tělesným a kombinovaným postižením z Prahy, kteří chtějí získat a udržet si vhodné pracovní uplatnění, a to jak na běžném trhu práce (podporované zaměstnávání), tak v chráněném pracovním prostředí.

V projektu Agentura osobní asistence poskytujeme službu osobní asistence, která pomáhá při zvládání základních životních a běžných úkonů, které by člověk zvládl sám nebýt zdravotního postižení.

Principem je individuální přístup

Ergoterapeutky se zapojují ve všech třech výše zmiňovaných projektech. Důraz naší práce je kladen na individuální přístup k jednotlivým uživatelům našich služeb, na podporu a pomoc našim klientům v jejich přirozeném prostředí jak domácím, tak pracovním. Ve Středisku pro Tranzitní program s klienty pracujeme na mapování zájmů, ujasňování si vlastních představ a plánů do budoucna, na motivaci, na zjišťování specifických potřeb a míry podpory v souvislosti se zdravotním postižením.

Společně s rodinou našich klientů zjišťujeme v místě bydliště možnosti na trhu práce, možnosti bydlení, volnočasových aktivit, osobní asistence a společně s klienty vytváříme individuální plán přechodu, který jim pomáhá zařídit si život podle jejich představ.

Další z činností ergoterapeuta je hodnocení a nácvik jak běžných denních činností personálních, jako je osobní hygiena, koupání, oblékání, použití WC, přesuny a mobilita, tak i instrumentálních, jako je například nakupování, příprava studeného i teplého jídla, běžné domácí práce, manipulace penězi, telefonování, používání městské hromadné dopravy, jednání s úřady.

Důležitou součástí naší práce je pomoc při hledání pracovního uplatnění pro naše klienty. Zde ergoterapeutky uplatní své znalosti z pracovní a předpracovní rehabilitace, podílejí se na analýze pracovního místa a pracovních činností. Jsou schopny poradit zaměstnavateli s úpravou pracovního prostředí i přímo s vytvořením pracovního místa, mohou se podílet při vytváření vhodné pracovní náplně pro člověka s tělesným a kombinovaným postižením, mohou mu doporučit vhodné pracovní a kompenzační pomůcky.

V Centru pracovní rehabilitace působí ergoterapeutka specializující se na pracovní diagnostiku. V Agentuře osobní asistence je úlohou ergoterapeuta pomoci klientům stanovit si rozsah a míru požadované pomoci. Ergoterapeut může doporučit a pomoct s výběrem vhodných kompenzačních pomůcek a může také kvalifikovaně spolupracovat s asistenty jednotlivých klientů.


SOUHRN

Náš článek je o možnostech uplatnění ergoterapeutů v sociálních službách a ve službách zaměstnanosti, konkrétně pro lidi s tělesným a kombinovaným postižením. Článek stručně seznamuje s programem přechodu (Tranzitní program) pro mladé lidi s postižením ze školy do běžného života a popisuje náplň tří projektů sdružení Asistence.

SUMMARY

Our article addresses employment of ergoterapists in social services and in the occupational assistance to the people with physical or combined handicap. The article briefly informs of the program of for young handicapped people which focuses on assistance with transfer from school to daily life. We also present three projects of association Assistance.


O autorovi: Mgr. Vlasta Stupková, Bc. Kristýna Kölblová, Občanské sdružení Asistence, Praha (vlasta.stupkova@asistence.org kristyna@asistence.org)

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?