Možnosti vzdělávání NELZP

16. 12. 2005 0:00
přidejte názor
Autor: Redakce
Ráda bych se podělila o zkušenosti týkající se spolupráce s Českou asociací sester a snad dala podnět či návod k tomu, jak lze dostát zákonu, povinnosti, dosáhnout vytyčeného cíle a zároveň minimalizovat náklady na další vzdělávání nelékařských zdravotnických pracovníků (NELZP).


V roce 2004 jsem byla jmenována do funkce hlavní sestry Nemocnice Most. Při nástupu jsem si vytyčila několik cílů a snažila jsem se je realizovat v časovém harmonogramu, který jsem si stanovila. Mezi tyto cíle patřila především tvorba standardních postupů ošetřovatelské péče, implementace ošetřovatelské dokumentace do praxe na všech úsecích nemocnice, vytyčení indikátorů kvality a v neposlední řadě realizace regionálních a národních konferencí. V souvislosti s myšlenkou realizace národní konference jsem se i já, jako mnoho mých kolegyň, začala potýkat s nedostatkem finančních prostředků.

Regionálních konferencí jsme již pořádali devět a troufám si tvrdit, že jsme získali i stálé externí účastníky a naše regionální konference jsou hodnceny velmi pozitivně. Realizací regionálních konferencí jsem hlavně chtěla zajistit „svým“ zaměstnancům možnost účastnit se dalšího profesního vzdělání, dostupnost tohoto vzdělání a zároveň minimalizovat finanční náklady. Je na každé hlavní sestře, jak se k povinnosti celoživotního vzdělání postaví a co se rozhodne pro své sestry a ostatní zdravotnické pracovníky udělat. Pro mne to byl úkol číslo jedna, který pramení jednak z přesvědčení, že další prohlubování a zvyšování odborné kvalifi kace je v dnešní době nezbytností, je povinné, pramení z legislativy vztahující se k NELZP a je v mém zájmu, jakož i v zájmu celého vedení nemocnice, mít personál erudovaný a poskytovat péči na základě nejnovějších poznatků a trendů z oboru ošetřovatelství. Musím zdůraznit, že v tomto směru mám velikou podporu v řediteli i náměstkovi pro zdravotní péči, což je důležité a mnohdy i stěžejní. Podle mého názoru je povinností TOP manažerů v ošetřovatelství umožnit, podněcovat a motivovat personál nemocnice ke kontinuálnímu prohlubování kvalifi kace ve svém oboru. Měla jsem myšlenku, chuť, cíl, plán a skupinu kolegyň, jež mi pomáhaly a pomáhají. Jediné, čeho se nedostávalo, byly peníze.

V květnu letošního roku byla uveřejněna výzva Ústeckého kraje v rámci grantového schématu Rozvoj kapacit dalšího profesního vzdělávání. Jelikož Nemocnice Most nemohla v rámci pravidel pro schvalování dotací a z titulu svého právního uspořádání refl ektovat na danou výzvu, požádala o spolupráci ČAS. Sestavila jsem ve spolupráci s ČAS projekt, jenž v sobě zahrnuje řadu regionálních konferencí a dvě konference národní nazvané Mostecké dny sester. Projekt byl nazván „Vzdělání zdravotnických pracovníků“ a bude trvat 2 roky. Záměrem projektu je snaha ČAS a Nemocnice Most, p. o., reagovat na vývoj v oboru ošetřovatelství, na vývoj potřeb populace, změny v postavení nelékařských povolání v souvislosti s legislativními změnami v ČR, jakož i aplikaci nejnovějších metod do praxe. Smyslem projektu bylo sestavit takový ucelený vzdělávací program, který by mohl být široce využíván ve zdravotnických organizacích.

Cílem zpracovaného projektu je uspořádat odborné semináře/konference, jejichž náplň odpovídá posledním poznatkům z oboru ošetřovatelství. Tento vzdělávací cyklus bude mít pozitivní dopad nejen na kvalifi kaci NELZP, ale významně ovlivní kvalitu poskytované ošetřovatelské péče. Jak už bylo řečeno, projekt je tvořen několika vzdělávacími aktivitami, z nichž každá bude mít jiné zaměření a komplexně budou směrovat k prohloubení kvalifi kace v oboru ošetřovatelství. Získávání dalších znalostí umožní aplikovat nové léčebné postupy a poznatky, které v konečném důsledku zefektivní a zkvalitní poskytovanou ošetřovatelskou péči.

Je nutné se podílet na kontinuálním vzdělávání nelékařských zdravotnických profesí a umožnit tak předávání cenných informací z teorie oboru ošetřovatelství i praktických zkušeností z praxe. Cílovou skupinou tohoto vzdělávání jsou především NELZP, kteří tvoří důležitý článek v péči o pacienta. Realizací pilotního projektu se může dále upřesnit a zhodnotit příspěvek jednotlivých odborných seminářů pro zajištění dalšího profesního vzdělávání NELZP s důrazem na optimalizaci funkčnosti jednotlivých činností od řízení personálu a chodu nemocnice, až po schopnost komunikovat s pacienty a přímo zajišťovat zkvalitňování péče o ně. To je pak námět pro další projekt, který již v Nemocnici Most rozpracováváme. Největším přínosem projektu je již jeho zmiňovaná komplexnost, která poskytne všeobecný rozvoj znalostí zdravotnického personálu tak, aby byl schopen spolupracovat s lékaři na patřičné úrovni, kterou vyžadují nejen stále se rozvíjející léčebné postupy, ale i zvyšující se nároky na péči o pacienty. Mezi vzdělávací aktivity patří i vyškolení personálu Nemocnice Most v konceptu kinestetiky v SRN a následně uspořádání kurzů zaměřených na tento koncept v naší nemocnici. Kurzy budou realizovány za odborné supervize PhDr. R. Halmo z olomoucké univerzity. Dalším plánovaným kurzem bude ošetřovatelský management. Je důležité podpořit i tuto oblast oboru ošetřovatelství. Kurz bude určen vedoucím pracovníkům a účastníci obdrží literaturu vztahující se k tématu. Vše bude pro účastníky realizováno bezplatně.

Počítejte s tím, že je nutné sestavit projekt včetně finančního rozpočtu, začnete se setkávat s pojmy vám naprosto cizími, a to vše, pokud tedy již nemáte projekt dopředu sestaven, se odehrává v časovém stresu. Je nutné sledovat vyhlášení výzvy a při vyhlášení daného grantového schématu okamžitě reagovat. Má prvotní a velmi naivní myšlenka byla, že si žádost „stáhnu z webu“ a přes víkend vyplním, vím co chci, a tak by to neměl být problém. Opak byl pravdou. O pomoc jsem tedy musela požádat profesní agenturu. Projekt jsme zpracovali a v řádném termínu odevzdali (10. června 2005). Koncem září nám výběrová komise oznámila, že projekt byl schválen. Pro mne to bylo velké vítězství, radost a pocit dosaženého cíle. Nicméně práce teprve začíná. Již jsem vyplnila řadu formulářů, sestavila realizační tým, obvolala odborné lektory atd. Není to jednoduché, je to ale cesta k dosažení cíle, k tomu, jak dokázat, že to jde, když se chce. V případě zájmu se ráda o své zkušenosti podělím a dále uvádím kontakt na internetové stránky, kde lze získat veškeré potřebné informace - www.esfcr.cz. Velice si vážím finanční podpory Evropského sociálního fondu, z které jsou vzdělávací akce realizovány.

Grantové schéma je označováno jako OP RLZ, což znamená operační program rozvoje lidských zdrojů. A myslím, že název je opravdu výstižný. Díky finanční podpoře ESF a realizaci vzdělávacích akcí dojde k rozvoji vědomostí, stoupá náš profesní kapitál i profi l, prezentujeme se odborné veřejnosti. Jak se nám povede celý projekt zrealizovat a naplnit jeho cíle, vás budu informovat s odstupem času.

Závěrem bych vás ráda pozvala na národní i regionální konference pořádané Nemocnicí Most ve spolupráci s ČAS. Účast na konferencích je bezplatná a veškeré podrobné informace ke vzdělávacím akcím naleznete na www.nspm. cz (Ošetřovatelská péče/Novinky/Plán seminářů), popř. www.nspm.cz (titulní strana/I. Mostecké dny sester - národní konference).

(Pozn. redakce: Více informací najdete v příloze Kalendář sesterských akcí, který je součástí tohoto čísla Sestry.)


O autorovi: Dita Vlasáková, náměstek pro ošetřovatelskou péči Nemocnice Most, p. o. (hlavni.sestra@nspm.cz)

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?