Co si od iniciativy „Děkujeme, odcházíme“ slibujete?
Naším cílem rozhodně není vyhnat lékaře do emigrace, ale zlepšit jejich profesní a pracovní podmínky v nemocnicích, tak aby naopak neměli důvod nikam odcházet. Tato akce je výsledkem 20 let gradujících problémů českého zdravotnictví, které politické reprezentace neřešily. Nemáme žádný důvod být spokojení. Lékaři z Česka odcházejí do zahraničí po stovkách už od doby, kdy jsme se stali členy EU. Přesto se tento fakt dařilo politikům zametat pod koberec. Zřizovatelé nemocnic problém bagatelizovali, pojišťovny dál platily zdevastovaným nemocnicím. Věřím, že díky této akci se dočkáme skutečně smysluplné reformy zdravotnictví a lékaři budou lépe zaplacení.
Má kampaň nějaké reálné výsledky? Začalo se více jednat o reformě?
Zdravotnictví se stalo vedle korupce tématem číslo jedna a každému je jasné, že problém je celospolečenský a musí ho řešit celá vláda. To je prvním výsledkem. Mrzí mě postoj ministra Hegera, který promarnil šanci opřít se o nespokojené lékaře a prosadit zásadní změny. Jinak jsme svědky zastrašování lékařů a očekávám, že tu bude snaha lékaře rozdělit nebo rozeštvat. Když ovšem vydrží, bude nutné najít kompromis. Nikdo ještě nevymyslel systém, jak zajistit lékařskou péči bez lékařů. Ti, kdo podali výpovědi, jsou nenahraditelní.
Jaké navrhujete řešení vy?
Je třeba využít peníze, které jsou na účtech menších zdravotních pojišťoven. Leží tam 14 miliard. To jsou peníze nás všech. Zaplatili jsme je na úhradu zdravotní péče. Na zvýšení platů lékařů by stačily tři miliardy korun, což je asi procento z částky, která ročně protéká českým zdravotnictvím. Miliardy by se ušetřily také při důsledných revizích cen léků i při změně celého systému posuzování jejich ceny. Chaotická je také investiční politika ve zdravotnickém sektoru. Jak předražené jsou nákupy, o tom si cvrlikají už i vrabci. Peníze na zaplacení lékařů jsou, pouze je třeba přestat krást, nebo aspoň krást méně.