Proč situaci nelze rychle změnit? O výdajích VZP zhruba z 80 % rozhoduje vyhláškami ministerstvo zdravotnictví.
Podle vyhlášek musí zdravotní pojišťovny proplatit více, než kolik vyberou na zdravotním pojistném. Úhradové vyhlášky, které nerespektují zdroje, ministerstvo zavedlo v roce 2001, a proto začal rychle narůstat finanční deficit a prodlužovaly se lhůty splatnosti.
Varovali jsme před tím. Těžko můžeme tento systém ze dne na den ovlivnit. Například kvůli problematickým vyhláškám nemocnicím de facto neplatíme za skutečné léčení, ale paušál. Hlídáme vlastně jenom, aby za peníze, které dostanou, poskytly péči v objemu 90 % minulého roku.
Takže se vybralo méně, než se proplatilo a došlo tím ke zpožďování plateb?
Ano. V normální situaci by platby lékařům měly přijít do 20 dnů. Letos jsme se dostali k 1. 1. 2005 na 45 dnů po splatnosti, teď jsme srazili dobu čekání na 29 dnů. Situace v Evropě je ale podobná, protože se tam pohybuje lhůta splatnosti kolem 30 dnů a tolerance je až do 60 dnů.
Lze říci, že situace se bude ve zdravotnictví vracet k normálu, pokud nebude ministerstvo rozhodovat o platbách, na které nejsou peníze?
Zcela určitě. Postupné snížení výdajů je možné proplácením reálných nákladů na léčbu. Toho nelze dosáhnout během několika týdnů. Navrhujeme úsporná opatření, aby zhruba do tří let VZP platila včas.
FRANTIŠEK ROČEK, Deníky Bohemia
REAKCE ČTENÁŘŮ Zdraví.Euro.cz
Martin Sedláček
Tak nevím, kdo koho ohrozil. Přikláněl bych se spíše k názoru, že VZP
ohrozila sama sebe. Již se objevil názor o podivných a lukrativních smlouvách s některými zařízeními. Objevily se zprávy o úplatcích při ochotě podepsat smlouvu.
Stále jsou zpochybňovány léčebné pobyty organizované VZP. Je kritizován
časopis Pohoda. Měl jsem tu čest být svědkem všeho již zmiňovaného. Tady opravdu vládne ruka trhu nebo lépe-ruka úplatná. Vice není co k tomu dodat. Snad jen, je to opravdu štěstí, že máme tak svědomitého pana prezidenta, že až v daleké Indii se začal zajímat o zraví občanů. Nakonec vám přeji - modré nebe.