Může mít nemocnice vlastní systém platů?

27. 6. 2007 16:29
přidejte názor
Autor: Redakce
"Jsem zařazena podle vnitřních směrnic nemocnice do platové třídy č. 11, podle zákoníku práce by mému pracovnímu zařazení odpovídala platová třída 13. Může si nemocnice vytvořit vlastní systém platových tříd?" ptá se čtenářka Zdraví.Euro.cz. odpověď na její dotaz najdete v článku...


Právní poradna Zdraví.Euro.cz

Pracuji v nemocnici, jejímž zřizovatelem je kraj jako jiný odborný pracovník v laboratorních metodách pracující bez odborného dohledu. Jsem zařazena podle vnitřních směrnic nemocnice do platové třídy č. 11, podle zákoníku práce by mému pracovnímu zařazení odpovídala platová třída 13. Může si nemocnice vytvořit vlastní systém platových tříd?

Odpovídá Mgr. Jiří Knott, ministerstvo zdravotnictví

Úvodem je třeba poznamenat, že v dotazu je nepřesně uveden název povolání, a že dotaz vychází z názoru, že pokud je zřizovatelem nemocnice kraj, znamená to automaticky, že se odměňování jejích zaměstnanců řídí ustanoveními zákoníku práce o platu.

Podle zák. č. 96/2004 Sb. totiž existují povolání „odborný pracovník v laboratorních metodách a v přípravě léčivých přípravků“ (§ 26), který je zdravotnickým pracovníkem, a povolání „jiný odborný pracovník“ (§ 43), který získává odbornou způsobilost a stává se zdravotnickým pracovníkem až absolvováním specializačního vzdělávání nebo akreditovaného kvalifikačního kurzu. S ohledem na souvislosti se budu věnovat pouze první z obou možností.

Skutečnost, že zřizovatelem nemocnice je kraj, neznamená nutně, že nejde např. o akciovou společnost, a že se tedy odměňování jejích zaměstnanců nebude řídit ustanoveními zákoníku práce o mzdě.

Pokud se tedy v daném případě jedná o příspěvkovou organizaci, která splňuje podmínky dané § 109 odst. 3 písm. d) zákoníku práce, a své zaměstnance proto odměňuje platem, prostor zaměstnavatele pro odchylky od závazných ustanovení zákoníku práce (§ 122 a následující) a jeho prováděcích předpisů, včetně odchylek od pravidel zařazování zaměstnanců do platových tříd, neexistuje.

Odborného pracovníka v laboratorních metodách a v přípravě léčivých přípravků proto zaměstnavatel zařadí podle nejnáročnější práce, jejíž výkon po něm požaduje, podle příkladu povolání č. 1.5.3 (přírodovědní analytik-diagnostik, odborný pracovník v laboratorních metodách a v přípravě léčivých přípravků) katalogu prací do 10., 11., 12., nebo 13. platové třídy.

Činnosti zařazené u uvedeného povolání do jednotlivých platových tříd jsou obecně vymezeny v 10. platové třídě pracemi, ke kterým je postačující nižší než vysokoškolská kvalifikace v magisterském studijním programu, v 11. třídě prací pod přímým vedením, ve 12. platové třídě prací pod odborným dohledem a ve 13. třídě činnostmi, k jejichž výkonu je nezbytné získání specializace v oboru.

Z toho pisatelka, která je s ohledem na svou specializovanou způsobilost oprávněna vykonávat činnosti bez dohledu a možná dokonce odborný dohled sama poskytovat, dovozuje svůj nárok na zařazení do 13. platové třídy.

Práce pod přímým vedením, pod odborným dohledem nebo bez něj, však není jediným vodítkem pro stanovení platové třídy. Pro zařazení do jednotlivých platových tříd jsou v katalogu prací uvedena i další kritéria – konkrétní činnosti, míra náročnosti práce, a ve 13. platové třídě i náročnost „ojedinělých analýz a diagnóz“, a to ve spojení s výchovou a dalším vzděláváním specialistů, což s ohledem na v dotazu uváděné poměrně čerstvé datum atestace není u tazatelky příliš pravděpodobné.

Zda jsou v dotazu zmiňované vnitřní směrnice nemocnice v souladu se zákoníkem práce a zda je tazatelka zařazena do správné platové třídy, není bez dalších údajů možno posoudit. Jak bylo již výše řečeno, zaměstnavatel zařadí zaměstnance do platové třídy, ve které je zařazena nejnáročnější práce, jejíž výkon po něm požaduje, tedy podle činností, které vyplývají z jeho pracovní smlouvy nebo z popisu práce. Sama skutečnost, že zaměstnanec je odborně způsobilý vykonávat náročnější práci, nemůže mít na platové zařazení žádný vliv.

www.Zdravi.Euro.cz

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?