TISKOVÁ ZPRÁVA VZP
Svou roli hraje i to, že zdaleka ne všichni věnují dostatečnou pozornost prevenci. VZP proto nabídne nejvíce ohroženým klientům příspěvek 2 500 korun na speciální preventivní prohlídku. Ta by u nich měla rakovinu prostaty vyloučit, případně ji odhalit včas, kdy je ještě velká šance na úspěšnou léčbu.
O spuštění projektu na včasný záchyt rakoviny prostaty rozhodla dnes správní rada VZP. Odstartovat by měl od června. Zaměřen bude na muže ve věku 55–60 let. Toto věkové rozpětí bylo vybráno po dohodě s Českou urologickou společností.
Podmínkou pro to, aby muž odpovídajícího věku získal nárok na příspěvek, bude doporučení lékaře – urologa. Těch bude do projektu zapojeno až 150 a vybráni budou odbornou společností.
Součástí speciální prohlídky pak bude kromě zjištění osobní a rodinné anamnézy také klinické vyšetření, vyšetření moči a močového sedimentu, ultrasonografie ledvin, močového měchýře a prostaty a odběr krve na zjištění tzv. prostatického antigenu. Při další návštěvě lékař na základě výsledků doporučí pacientovi další postup – tj. buď biopsii prostaty, nebo určí interval do další návštěvy.
Protože takové preventivní vyšetření není doposud hrazeno z veřejného zdravotního pojištění, zaplatí za něj nejprve klient lékaři ze svého 2 500 Kč. Následně pak může získat celý příspěvek 2 500 korun od VZP, přičemž tato částka by měla pokrýt celé náklady na speciální prohlídku. Předpokládané celkové náklady činí 12,5 milionu korun, což umožní vyplatit příspěvek pěti tisícům mužů.
Ze strany VZP jde letos už o třetí příspěvek, který mohou čerpat její klienti na prevenci nádorových onemocnění. Od února si mohou nechat proplatit vyšetření kožních znamének dermatoskopem a předejít tak případnému vzniku rakoviny kůže. Stejná nabídka platila už loni, kdy ji využilo 2 338 pojištěnců a VZP jim na příspěvcích vyplatila přes milion korun (1 050 717 Kč). Pro letošek VZP tuto svou nabídku rozšířila i na dětské klienty, přičemž pro dospělé platí samozřejmě nadále. Jako novinku pak letos VZP svým klientům nabízí rovněž příspěvek na odvykání kouření, které je jedním z významných faktorů pro vznik zhoubných nádorů dýchacího ústrojí.
Kromě toho fungují v České republice tři onkologické screeningové programy, v jejichž rámci mají ženy vybraných věkových skupin nárok na vyšetření na mamografu a na screening rakoviny děložního hrdla. Pro muže i ženy je pak určeno vyšetření, které má vyloučit rakovinu tlustého střeva a konečníku. Na všechny tyto prohlídky pojišťovna od loňského roku dopisem zve ty své klienty, kteří na ně mají nárok, ale neúčastní se jich.
Na prevenci rakoviny se VZP zaměřuje mimo jiné i proto, že na léčbu svých klientů s nádory vydává více než 11 miliard korun ročně. Nejvyšší díl z této částky si vyžaduje péče o klienty se zhoubnými nádory trávicího ústrojí – v roce 2013 to bylo přes 2,7 miliardy korun. Nejvíce pacientů v tomtéž roce podstupovalo léčbu rakoviny kůže (61 581). Přes 27 tisíc lidí ročně na zhoubný nádor zemře. Znamená to, že každých 20 minut umírá v tuzemsku jeden člověk na rakovinu. Prevence by přitom mohla mnoha těmto úmrtím předejít.