MZ: Česku hrozí víc odsuzujících rozsudků v oblasti zdravotnictví

26. 1. 2007 9:05
přidejte názor
Autor: Redakce
České republice hrozí, že ji Evropský soudní dvůr v několika případech odsoudí kvůli legislativním nedostatkům v oblasti zdravotnictví. Uvedli to ministr zdravotnictví Tomáš Julínek (ODS) a jeho první náměstek Marek Šnajdr...


s tím, že za nedostatky nese odpovědnost politická reprezentace, která rezort posledních osm let řídila. Ministerstvo zdravotnictví po tu dobu vedli ministři ČSSD.

Evropský soudní dvůr před týdnem odsoudil ČR za to, že nesladila své zákony o působení lékařů a zubařů z jiných členských států s pravidly EU. Problémy lze podle Šnajdra očekávat i kvůli předpisům z oblasti léků a krevních přípravků.

„Odpovědnost má bývalé vedení, za posledních osm let nebyla žádná legislativní smršť,“ tvrdí Julínek. „Neexistovala vůle k realizaci zákona z důvodů politických a jiných,“ dodal Šnajdr.

EU se nelíbí, že Česko nutí doktory ze zemí unie k členství v české lékařské či stomatologické komoře, i když v ČR jen hostují. Rozsudek je první nad ČR i nad novou členskou zemí.

Novelu zákona, která normy slaďovala, vetoval v červnu prezident republiky Václav Klaus. Proti vystupovaly některé organizace lékařů. Podle nich novela neúměrně posilovala pravomoci lékařské komory.

Exministr zdravotnictví a nynější šéf zdravotního výboru sněmovny David Rath (ČSSD) míní, že vinu na odsouzení ČR má prezident. Kdyby prý zákon nevetoval, žalobě od Evropské komise a soudu by předešel. Rath je přesvědčen o tom, že on svou povinnost splnil, když normu sněmovně předložil.

Místopředseda výboru a někdejší Klausův poradce Boris Šťastný (ODS) tvrdí, že odpovědnost nese naopak Rath. Prezident podle Šťastného špatnou normu vetovat musel. Šťastný chce využít toho, že ve sněmovně je nyní novela zákona o zdraví lidu. K ní chce přidat pozměňovací návrh, který by problém řešil.

„Odsuzující rozsudek není neočekávaný,“ poznamenal Šnajdr. Obtíže čeká i kvůli normám ohledně léků a krevních přípravků. „Česká republika čelila již několika upozorněním, bohužel na ně nereagovala, z toho titulu lze očekávat, že rozsudek z minulého týdne není pro ČR poslední,“ řekl náměstek.

Připomněl, že než dojde na soudní řízení, obdrží stát dvě varování. Už v roce 2004 obdrželo Česko první upozornění k vzájemnému uznávání kvalifikací, o rok později první upozornění k takzvané transparenční směrnici, která se týká zavádění nových léků. Ve stejném roce dostalo i upozornění k procesu stanovování úhrad za léčivé přípravky ze zdravotního pojištění.

Šnajdr uvedl, že k vzájemnému uznávání kvalifikací je již připravena novela, ministerstvo zdravotnictví je předloží společně s ministerstvem školství v prvním čtvrtletí.

V polovině roku předloží normu týkající se léčivých přípravků a krve. Stanovování úhrad zpřesní technická novela. Některé prvky zavede od dubna už vyhláška stanovující výši úhrad léků ze zdravotního pojištění.

ČTK

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?