„Shodli jsme se dnes se zástupci krajů, že jsme na očekávanou podzimní pandemii připraveni. Své pandemické plány prověřily. Setkání není signálem, že by hrozilo akutní nebezpečí,“ uvedla ministryně. Nyní je v ČR potvrzeno 135 nákaz, průběh nemoci byl u všech lehký, nikdo nezemřel.
Jurásková upřesnila, že Česko bude mít zásoby antivirotik pro 25 procent obyvatel a pro stejný počet lidí pandemickou vakcínu. Včera podepsala smlouvu na dodávku antivirotika Relenza a zřejmě v pátek, kdy bude jednat s výrobci, podepíše smlouvu také na očkovací látky.
Hlavní hygienik Michael Vít doplnil, že očkovat se začne zřejmě na přelomu listopadu a prosince, kdy by měla být k dispozici schválená vakcína. USA a Velká Británie, kde už očkování začalo, očkují podle Víta neschválenou vakcínou. Vzhledem k vysokému počtu případů a řadě úmrtí se rozhodli pro očkování, i když je riziko nepříznivých vedlejších účinků. Česko touto cestou podle Víta nepůjde a počká až na schválenou vakcínu.
Pět milionů dávek stačí ve dvoudávkovém očkování pro 2,5 milionu lidí. Z toho půl milionu jsou lidé nezbytní pro chod státu, jako železničáři, hasiči, policie, pekaři, a také zdravotníci, kteří budou o nemocné pečovat. Dva miliony očkovaných budou lidé se zdravotním oslabením.
Ministryně vyzvala občany, aby se nechali očkovat proti běžné sezonní chřipce, očkování začne na přelomu září a října. Sníží se tak riziko, že by byli oslabeni běžnou chřipkou, až se setkají s prasečí variantou. Epidemiologové tento postup doporučují. Lidem se zdravotním oslabením zaplatí vakcínu zdravotní pojišťovny.
Pandemický plán v nejméně optimistické variantě očekává, že onemocní až 30 procent populace, v Česku tedy tři miliony lidí, a že v nemocnicích bude až 45.000 lidí s chřipkovými komplikacemi.
Ministerstvo vede zdravotnická zařízení i praktické lékaře k tomu, aby si také namodelovali ten nejméně příznivý scénář a nemocnice měly pro případ pandemie dostatek lůžkových kapacit a vybavení dýchacími přístroji a praktičtí lékaři byli schopni ošetřit co nejvíce pacientů.
ČTK