Ministr Svatopluk Němeček (ČSSD) ČTK řekl, že o plánu informoval vládu, ta změnu legislativy vzala na vědomí.
„Novelou doplníme paragraf 17 o možnost provést výkon za zákonem stanovených podmínek dotčené osobě i před spácháním trestného činu, a to na základě její žádosti,“ upřesnil ministr s tím, že zákon je momentálně ve vnitřním připomínkovém řízení. „Koncem prázdnin by měl jít do připomínkového řízení vnějšího a s jeho předložením se počítá do konce roku,“ dodal.
Kvůli kastracím kritizuje Česko Rada Evropy, označila je za mrzačení lidí. Muži se prý zákroku podvolují jen proto, že nemají o tomto chirurgickém zákroku dostatek informací. I proto před dvěma lety zákon podmínky pro povolení kastrace zpřísnil.
O povolení léčebné kastrace rozhoduje komise, v níž jsou zástupci ministerstva, odborných společností sexuologů, psychiatrů, klinických psychologů, urologů a medicínského práva. Za dva roky existence zákona obdržela komise dvě žádosti, jednu schválila a druhou zamítla s vysvětlením, že v daném případě nebyly vyčerpány všechny léčebné metody.
„Schválená žádost o léčebnou kastraci byla od pacienta, který byl umístěn v zabezpečovací detenci, protože i přes opakované léčení v nařízené ústavní ochranné léčbě nebyly jiné léčebné metody úspěšné a riziko recidivy je u tohoto muže stále velmi vysoké. Žádost pak ještě schválil soud,“ uvedl Němeček.
Provádět se zatím může kastrace jen u pacienta, kterému je více než 25 let a v minulosti spáchal násilný sexuálně motivovaný trestný čin. Lékaři u něj museli prokázat sexuální úchylku a vysokou míru pravděpodobnosti, že v budoucnu čin zopakuje. Kastrace se nesmí provádět osobám ve výkonu trestu a také těm, kdo jsou zbaveni způsobilosti k právním úkonům.
Nejvíce kastrací bylo provedeno v ČR v roce 2001, kdy je podstoupilo 18 deviantů. Kastrace podle odborníků může být efektivní ochranou společnosti, ale také dává pacientům šanci na návrat do běžného života.