Ženeva -
Slibnou protirakovinnou látku obsahuje jeden z keřů rostoucích na Borneu, zjistili výzkumníci australské farmaceutické firmy. Jiná chemická látka v pryskyřici produkované místním stromem zase s největší pravděpodobností působí proti reprodukci viru HIV, píše se ve zprávě WWF. Dosud neznámá substance, která při laboratorních testech dokázala zabít parazita způsobujícího lidskou formu malárie, je obsažena v kůře dalšího bornejského stromu.
Příspěvky s názvem článku na který reagujete posílejte přes formulářZDE Pravidla diskuse najdete v prohlášení vydavatele. |
„Všechny tyto slibné objevy by ale mohly být nakonec ztraceny, pokud nebude mizící deštný prales příslušným způsobem chráněn,“ píše WWF. „Další ničení lesa by vzalo vědcům příležitost odhalit a dále rozvinout potenciální zdroje léků, které mohou zachraňovat lidské životy,“ dodává se ve zprávě.
Na Borneu, které je rozděleno mezi Malajsii, Indonésii a Brunej, bylo za posledních 25 let odhaleno 422 nových rostlin. Ještě v polovině 80. let zabíraly lesy 75 procent území ostrova, především kvůli ilegálnímu kácení stromů se však tato plocha zmenšila na dnešních 50 procent.
ČTK