Obdobná výjezdová centra postupně vznikají na území celého regionu.
Zdravotničtí záchranáři mají ve výjezdovém centru k dispozici garáže pro dvě sanitky a dvě osobní auta a další zázemí. Hasiči využívají garáže, ale i prostory pro výcvik a školení.
Součástí centra je výcvikový polygon určený k výcviku hasičů v obtížných podmínkách. K dispozici mají například i cvičný kokpit letadla, kde mohou nacvičovat vypínání motorů letounu při havárii a vyprošťování posádky při krizových situacích. Takto vybavený polygon je podle mluvčí jediný v Česku.
Hasičská jednotka pomáhá při zajištění požárně bezpečnostních podmínek provozu letiště. Současně zasahuje také u dopravních nehod v okolí letiště, likviduje následky havárií a živelních katastrof. Využita by byla i při případné letecké katastrofě, protože má k dispozici speciální techniku sloužící například k vyprošťování provozu neschopných letadel. Hasiči původně sídlili v budově z roku 1985, která už byla nevyhovující.
„Integrované centrum je postaveno uprostřed letiště - ve stejné vzdálenosti k oběma koncům vzletové a přistávací dráhy, což umožňuje v případě nutného zásahu hasičů u mimořádných událostí zkrácení dojezdových časů,“ řekl generální ředitel ostravského letiště Pavel Schneider. Záchranáři se do nového centra přesunuli z Frýdku-Místku a kromě obsluhy letiště zasahují i v části Novojičínska a Frýdecko-Místecka. Zdravotničtí záchranáři v této oblasti vyjíždějí často k dopravním nehodám, protože kolem letiště vede důležitá dopravní tepna směrem na Ostravu a Polsko.
Letištní centrum postavené za evropské peníze se začalo budovat na konci roku 2014. Výhodou integrovaných center je podle hejtmana Miroslava Nováka (ČSSD) větší rychlost a efektivita při zásazích i levnější provoz.
„Moderní novostavba na mošnovském letišti přispěje k rychlejšímu zásahu i zlepšení požárně bezpečnostních podmínek provozu letiště a poskytne špičkové zázemí pro speciální výcvik hasičů na polygonu,“ uvedl Novák.
Náměstek hejtmana Josef Babka (KSČM), který má na starosti bezpečnost, připomněl, že za posledních 15 let směřovalo z rozpočtu Moravskoslezského kraje jen do vybavení hasičského záchranného sboru přes 250 milionů korun. Na nákup techniky a stavbu budov, sloužících bezpečnostním složkám v regionu, se kraji podařilo získat v uplynulém programovacím období 1,9 miliardy korun z evropských dotací. Letos už se otvírala výjezdová centra ve Městě Albrechticíćh na Bruntálsku a ještě tento měsíc se otevřou obdobná výjezdová centra v Třinci na Frýdecko-Místecku a v Ostravě-Jihu. Plánována je ještě výstavba menších integrovaných výjezdových center ve Vrbně pod Pradědem na Bruntálsku a Jablunkově na Frýdecko-Místecku a výhledově také v Českém Těšíně na Karvinsku.