Předseda Sdružení praktických lékařů Zlínského kraje Lubomír Nečas řekl Právu:
Dá se očekávat, že ani po včerejší protestní akci Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) nepřistoupí na vaše požadavky. Jak se podle vzniklé situace zachováte?
VZP ani ministerstvo zdravotnictví zatím na naše protesty vůbec nereagovaly. Nyní záleží, jak se lékaři rozhodnou. Původním návrhem bylo pokračovat v protestech uzavřením ordinací na více než jeden den. Jiná varianta z poslední doby hovoří o tom, že bychom měli vyčkat nebo provokovat další jednání jak se zdravotní pojišťovnou, tak s ministerstvem zdravotnictví.
DÁLE ČTĚTE: Protest proti podhodnocení praktiků Proč protestují praktičtí lékaři? Nekonečného čekání už bylo dost |
Cítíte podporu od jiných institucí, například krajských úřadů?
Zatím tomu tak není, protože se jedná o problematiku relativně úzkou. Jediná podpora je z krajského úřadu Zlínského kraje ve smyslu tom, že cítí, že vzdělávání praktických lékařů není finančně zajištěno a kraj se může nějakým způsobem na tomto podílet.
Myslíte si, že opakované protestní akce mají větší vliv na pacienty? Jak celou záležitost podle vás berou?
Naši pacienti s námi hovoří v ordinacích. Snažíme se jim i vysvětlit, pokud na to máme čas, v čem je celý problém. Zatím ze strany pacientů nějakou averzi vůči těmto akcím necítíme. Snažíme se maximálně zajistit péči pro pacienty v době, kdy jsou ordinace uzavřeny. Jistě chápou, že protesty děláme i v jejich zájmu. Vždyť oni mají mít nárok na kompletně vybavenou a provozuschopnou ordinaci praktického lékaře, protože si platí zdravotní pojištění. Například zdravotní pojišťovny si od pacientů meziročně započítají při povinném zdravotním pojištění šestiprocentní nárůst, kdežto ordinace získají pouze dvou až tříprocentní navýšení. I zde je samozřejmě rozpor, oba nárůsty by se podle nás měly kopírovat.
I když měli lékaři uzavřené ordinace, přijali přesto některé ambulantní případy?
Žádný lékař neodmítne pacienta, pokud požádá o ošetření. Záleží, zda je alespoň přítomen v ordinaci.
Právo