Více než dvě třetiny těchto peněz jdou přitom na poruchy související s alkoholem. V celkových výdajích pojišťoven ale tvoří péče o osoby závislé na alkoholu a drogách méně než jedno procento.
Zatímco v roce 2007 dávaly pojišťovny na léčbu alkoholiků 1,032 miliardy korun, o dva roky později to už bylo 1,214 miliardy. V roce 2010 pak toto číslo pokleslo na 1,173 miliardy. „U uživatelů nealkoholových drog odhadnuté náklady pojišťoven po celé sledované období rostly, a to z 331 milionů korun v roce 2007 na 459 milionů v roce 2010,“ uvádí zpráva Ústavu zdravotnických informací a statistiky.
Přes 60 procent z těchto peněz šlo přitom na lůžkovou péči. Výdaje na léky tvořily necelou pětinu, ambulantní péči osm, v případě pacientů závislých na drogách deset procent. Zbytek byl vynaložen na ostatní druhy péče, například rehabilitační nebo podpůrnou.
Výdaje na léčbu poruch způsobených užíváním alkoholu a drog tvořily asi pětinu výdajů na psychické poruchy. I přes nárůst peněz tvořily v předminulém roce výdaje na léčbu poruch souvisejících s alkoholem nebo drogami jen 0,76 procenta celkových výdajů zdravotních pojišťoven. V roce 2007 to bylo 0,74 procenta.