ČTK to řekl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs. Zatím se v lékárnách objevují takto psané recepty jen ojediněle, uvedl.
Předepisování léku podle účinné látky, generickou preskripci, začal chystat v roce 2011 v balíku reformních zákonů tehdejší ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09). Lékaři návrh kritizovali, léky se stejnou účinnou látkou mohou obsahovat různé další látky, což pacientovi nemusí vyhovovat. Tvrdili, že ztratí kontrolu nad léčbou, za niž nesou odpovědnost.
Podle lékárníků se ale lékaři obávali, že ztratí část svých pravomocí. Při výběru léku naopak stoupne vliv pacienta a lékárníka, na kterého se pacient obrátí o radu.
„Na receptu může být nově také mezinárodní nechráněný název účinné látky, s vyznačením lékové formy, síly a množství daného přípravku. Výběr přípravku záleží na dohodě lékárníka s pacientem, který má i nadále svobodnou volbu ve výběru svého léku v rámci předepsané účinné látky a její lékové formy, síly a velikosti balení,“ uvedl Krebs.
Pokud je lék, který pacient doposud užíval, běžně dostupný a pacient ho nadále považuje za nejvhodnější pro svoji léčbu, zvolí si tento lék. Rozšíření způsobu předepisování léčivých přípravků nic nemění na právech pacienta a dostupnosti léčivých přípravků.
„Pacientova svobodná volba musí být upřednostněna před jakýmkoli jiným zájmem,“ zdůraznil Krebs v reakci na spekulace, že by výběr léku mohl být ovlivněn i tím, jakého dodavatele léků lékárna má.