Na Slovensku je nadbytek nemocničních lůžek

9. 1. 2007 8:55
přidejte názor
Autor: Redakce
I když nemocničních lůžek na Slovensku i v Česku ubývá, v přepočtu na počet obyvatel je jich stále více, než je průměr v Evropské unii. Vyplývá to ze studie o „trendech vývoje zdravotnických dat“, již zveřejnil český Ústav zdravotnických informací a statistiky...


Zatímco v roce 1991 na 10 tisíc obyvatel Slovenska připadalo 76 lůžek akutní péče, v roce 2004 to bylo o 15 méně. I tak to ale bylo o 9 více, než představoval průměr Evropské unie, který byl 52 akutních lůžek na 10 tisíc obyvatel.

Na 10 tisíc obyvatel Česka na konci roku 2004 připadalo 62 lůžek, tedy oproti Slovensku ještě o jedno navíc.

„Vybavenost lůžky v obou republikách výrazně převyšuje průměrné hodnoty Unie, svoji roli tu však hraje a dosud nedostatečné rozšíření a využívání služeb domáci zdravotní péče,“ píší ve studii její autoři. „Ano, na Slovensku máme nadbytek nemocničních lůžek, které nejsou dostatečně yvužívané.

Tyto nadbytečné kapacity na sebe váží vysoké náklady, které způsobují nedostatek investicí ve zdravotnictví a nízké platové ohodnocení zdravotníků,“ tvrdí někdejší člen týmu bývalého ministra zdravotnictví Tomáš Szalay z Health Policy Institute.

Ani současné vedení ministerstva nadbytek nemocničních lůžek nepopírá. „Je to důsledkem toho, že za uplynulých osm let se o síť zdravotnických zařízení vedení ministerstva seriózně nezajímalo a ani nemělo snahu zmapovat reálné údaje o síti,“ uvedla mluvčí ministerstva Silvia Balázsiková.

Ředitel Fakultní nemocnice L. Pasteura v Košicích Jaroslav Šajty řekl, že 1616 lůžek, které nemocnice má, „odpovídá momentální potřebě v regionu“. Pokud se však počet lůžek bude snižovat či zvyšovat, dokáží se přizpůsobit.

Zdravotnická statistika

Od roku 1994 do roku 2004 se na Slovensku zvýšil počet praktických lékařů primární péče o 17,7 %. Nejvíce přibylo praktických ženských lékařů – gynekologů. Zatímco v roce 1994 na jednoho připadalo 7109 žen, v roce 2004 „jen“ 5288.

Počet obyvatel připadajících na jednoho lékaře je na Slovensku ve všech případech (péče o dospělé, děti a dorost, o ženy a stomatologická péče) mírně vyšší než v Česku. Vyšší je rovněž návštěvnost ambulantních lékařů, píše se ve studii.

Průměrná délka hispitalizace v Česku i na Slovensku od začátku 90. let výrazně klesla (přibližně o 5 dní), stále však téměř o jeden den převyšuje průměr EU. Vsoučasnosti v obou zemích pacient na akutním lůžku leží o něco déle než 8 dní.

Zdroj: Trendy vývoje zdravotnických dat v SR a ČR v letech 1994 - 2004. Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR.

SME

  • Žádné názory
  • Našli jste v článku chybu?